Středa, 30 listopadu, 2022

Naší jedinou cestou k růstu jsou inovace

Více článků

Všechny reformy z plánu obnovy jsou klíčové.

„Reformy jsou těžké i proto, že koaliční strany jsou sice partnery, ale i konkurenty a politici obvykle nechtějí dělat nepopulární věci,“ upozorňuje ekonom a bývalý ministr financí Ivan Mikloš.

Důležité jsou podle něj všechny reformy v plánu obnovy, ale velké zázraky nečeká. „Ideální by bylo, pokud bychom opravdu nastartovali nepřetržitou modernizaci, aby se žilo čím dál tím lépe,“ míní.

V sérii rozhovorů Moderní krajina – návod, jak zlepšit Slovensko vám přinášíme názory Slovenská podnikatelů, ekonomů a osobností, jak posunout Slovensko dopředu. Projekt připravujeme ve spolupráci se společností FINSTA.

V rozhovoru s Ivan Mikloš se dočtete:
Proč bychom se měli více orientovat na inovace
Jak zlepšit prostředí pro kvalitní pracovníky
Proč se plán obnovy nemusí podařit překlopit do praxe
Proč je důležité vedle školství reformovat i veřejné finance
Jak jste si z pozice dvojnásobného ministra financí a člena reformních vlád představovaly Slovensko po roce 2020?

Představoval jsem si, že budeme dále z hlediska modernizace země. Že nebudeme už jen montážní dílnou, ale budeme více zaměřeni na sofistikovanější výroby a služby. Že budeme více konkurenceschopní, že pohneme s kvalitou školství a vyřešíme problém odlivu mozků.

Proč se to podle vás nenaplnilo?

Slovensko je stále jakoby na houpačce. Na začátku po pádu komunismu jsme udělali první velký reformní balík opatření. To jsme byli ještě součástí Československa.

Za vlády Vladimíra Mečiara se nedělo nic nebo pokud, tak jen deformace. Pak dvě Dzurindovy vlády přišli opět s reformami, za nimiž však následovalo téměř dvanáct let Roberta Fica a absence potřebných změn.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články