Středa, 30 listopadu, 2022

Chvíle, které jsou tak důležité: 6 otázek, které byste se před spaním měli zeptat svého dítěte

Více článků

O čem s dětmi mluvit před spaním?
V dnešním světě je ještě mnohem více než jindy třeba, abyste měli se svými dětmi hezký vztah. Jsme to právě my rodiče, kteří formujeme nové osobnosti, a to, co dětem předáme, si ponesou i do dalšího života. Během dne vedle všech povinnostech bohužel nebývá tolik prostoru na společné rozhovory, ale právě čas těsně předtím, než dítě usne, je na to jako stvořený.

Pokud si z času před spánkem uděláte ze společných rozhovorů rituál, vězte, že s vaším děťátkem se vám podaří navázat silné pouto. Navíc, tento čas je tak velmi vzácný a nikdo na světě ho už nedokáže vrátit zpět.

Podívejte na nejdůležitější otázky, které byste měli svému dítěti položit před tím, než se ponoří do říše snů.

 1. Co hezké si dnes zažil?

Položení této jednoduché otázky dává dítěti prostor, aby si vzpomnělo na to hezké, co během dne zažilo, a opět může přežít tyto pozitivní emoce. Děti se chtějí se svými rodiči podělit o krásné chvíle, které zažívají. A přestože pro vás jsou to možná maličkosti, pro děti znamenají celý svět, proto poslouchejte pozorně.

 1. Jaká byla dnes nejhorší část tvého dne?
  Tak, jak jsou důležité ty hezké momenty, jsou důležité i ty nehezké. Pokud se vám dítě svěří is negativními zážitky, nabude pocit, že se o vás může opřít a že mu vždy pomůžete. Naučte dítě, že v životě není všechno jen pozitivní a krásné, ale třeba se připravit i na takové situace. Právě toto je prostor, jak mluvit o těžších tématech.
 2. Co by ses dnes chtěl zeptat?
  Děti jsou od přírody neuvěřitelné zvědavé a mají řadu otázek. My rodiče ne vždy máme čas jejich dětem odpovídat a často jejich okřikl. Právě čas před spaním byste si měli vyhradit na to, že se vás vaše dítě může zeptat na cokoliv, co ho trápí a zajímá. Pokud začnete od útlého věku, určitě to zúročíte, kdy budou již děti starší a bude mezi vámi důvěra.
 3. Co tě dnes rozzlobilo?
  Nikdy nevíme, co se odehrává v křehké duši dítěte, pokud se přímo nezeptáme. Mnohé děti o svých pocitech nechtějí nebo neumějí mluvit, proto je dobré se jich přímo zeptat. Na to dobré, ale i na to špatné. za to, co prožívají by nikdy neměli stydět.
 4. Co nejkrásnější si dnes pro někoho udělal?
  I vy se snažíte vést své dítě k úctě? Vedete ho k laskavosti a pomoci druhým? Každé dítě by mělo vědět, že právě takové věci jsou v životě důležité.
 5. Jaké máš plány na další dny?
  Děti sní, touží, chtějí zažívat nové věci a rozhodne se o to chtějí podělit is vámi, proto pozorně poslouchejte. Tato otázka v sobě ukrývá mnohem víc, než byste si mohli myslet.

Společné rozhovory a společně strávený čas jsou pro naše děti tak velmi důležité a nezapomínejte, že jsou důležité i pro nás rodiče. Zatímco jsou děti malé, jsme pro ně vším a toto období bychom si měli vychutnávat naplno. Vězte, že právě první roky jejich života jsou na navázání silného vztahu ty nejdůležitější. Držíme vám palce.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články