Středa, 30 listopadu, 2022

Šetřit dítěti od narození? Už peníze z křtin můžete miminku začít spořit

Více článků

Šetřit dítěti peníze už od narození?
Myslete na budoucnost svého děťátka. Když vám do rodiny přibude malý človíček, znamená to dost velkou finanční zátěž pro domácí rozpočet. Vedle nakupování kočárku, postýlky a zařizování pokojíčku byste pomalu měli uvažovat i nad tím, že pro své miminko začnete odkládat pár peněz bokem, které později využijete například na financování studia, nebo je dostane jako dar v dospělosti.

Jako každý rodič, určitě i vy chcete pro své děťátko jen to nejlepší. Spořit můžete svému drobečkovi skutečně již od narození. Už při první oslavě, jakou jsou křtiny, dostane děťátko od příbuzných nejen krásné dary, ale i obálky. A už tyto první penízky můžete poslat svému potomkovi na jeho nový účet.

„Finančně zabezpečit dítě a spořit mu už od pár měsíců jeho života je ta nejlepší volba, pro kterou se rodič může rozhodnout,“ doporučuje odbornice Dominika Horkovič.

Mnohé obce nebo městské části novému obyvateli vyplácejí finanční dar od 20 do 200 eur a i to je částka, kterou lze hubeňourovi odložit. Pokud si vybavíte od státu Porodné tzv. „Kočárková“, které se vyplácí zhruba po měsíci života a představuje 829,86 eur a tyto peníze nutně nepotřebujete, víte jejich ušetřit. A ani nevíte jak a máte na spoření velmi pěkný základ.

Jak začít spořit?
Ideální je vytvořit dítěti vlastní spoření, které si umíte sledovat přes aplikaci nebo internetbanking a nečekáte na roční výpis z účtu. Dávejte ale pozor, aby se vám peníze na účtu i úročili a abyste měli co nejnižší poplatky.

„Mnozí rodiče spoří dětem pouze v bance na dětském nebo spořicím účtu, kde jsou jejich peníze většinou úročeny velmi nízkými, téměř nulovými úroky a časem se peníze kvůli inflaci i znehodnocují.

Na dlouhodobé spoření pro děti, například na vysokou školu nebo na jejich start do života je mnohem výhodnější spoření ve stavebních spořitelnách nebo do investičních fondů, kam můžete spořit pravidelně i od 10 či 20 eur měsíčně. Fajn je i spoření do zlata, které je dostupné již od 25 eur měsíčně, „jmenovala možnosti Horkovič.

Stačí odložit pár eur měsíčně
To, kolik peněz budete své malé lásce posílat na účet závisí na vaší finanční situace. Někteří rodiče odkládají dětem alespoň symbolicky 10 eur, jiní si mohou dovolit i 50 nebo 100 eur měsíčně.

„Často maminka během mateřské začne spořit miminku nižší částku a později, když nastoupí do práce a začne opět vydělávat, částku spoření zvýší. Důležité je hlavně začít a spořit dítěti pravidelně každý měsíc. Čas hraje při spoření, resp. investování důležitou roli a čím déle budeme spořit, tím výhodnější se naše peníze mohou zhodnotit, „pokračuje Horkovič.

Na narozeniny, svátek i Vánoce
Nejlépe uděláte, když si ve svém účtu zadáte trvalý příkaz, ať se vám platba automaticky stahuje a odchází každý měsíc například den po mateřské či rodičovském příspěvku nebo po výplatě.

No a fajn může být i to, pokud vám v měsíci pár eur na účtu zůstane a i ty můžete děťátku poslat. Stejně nezapomeňte na malý dárek na narozeniny, svátek či různé významné příležitosti. Číslo účtu oznamte i rodině a namísto množství dárků na Vánoce mohou namísto nich pár eur poslat na spoření.

Nevybírejte peníze ze spoření
Další radou je, že když už začnete děťátku spořit, účet by pro vás rodiče měl být nedostupný.

„Pokud začne rodič ze spoření vybírat peníze, nikdy nedosporí cílovou částku, kterou si na začátku stanovil. Proto je ideální, abychom na spoření pro děti nesahaly a pro případy nečekaných výdajů si vytvářeli finanční rezervu na jiném účtu. Pokud se přece jen rozhodneme vybrat peníze ze spoření pro děti, měli bychom si na začátku zvolit takové spoření, při kterém nebude žádný nebo jen minimální poplatek či sankce za předčasný výběr, „doporučuje odbornice na finance.

Každý to své
Pokud máte v rodině dětiček více, dopřejte každému vlastní spoření a vlastní přístup k penězům. „Děti mohou peníze potřebovat v různých životních situacích. Čím jsou děti větší, tím se jejich potřeby mění.

Ať už budou navštěvovat různé kroužky, věnovat se profesionálně sportu či studie na které budou potřebovat peníze. Aby byli rodiče na tyto situace finančně připraveni, je dobré mít zadní vrátka a nenechat nic na náhodou, „doplnila.

Myslete i na úrazy
Kromě spoření můžete dětem uzavřít i životní pojištění. „Z finančního hlediska nám životní pojištění ví ušetřit peníze například za léčebné náklady v nemocnici.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články