Už to budou dva roky, což mladičká manželé Františka a Marián bývají v domě ze 60. let minulého století. Společně ho rekonstruují a přetvářejí k obrazu. Hodně toho už stihli, ale mnoho jich teprve čeká. Nevadí jim to naopak říkají: „Nás to baví!“
V současnosti majitelé obývají přízemní podlaží, které si přizpůsobili tak, aby jim na komfortní život postačovalo první roky i po narození miminka. Jelikož rozloha přízemí je 81 čtverečních metrů, jde v podstatě o nadstandardní prostor pro kuchyň, obývací pokoj, ložnici a koupelnu s toaletou. Čas rekonstruovat patro prý teprve přijde.
bílé lustry vyrobené z keramiky v kuchyni
Dva bílé lustry vyrobené z keramiky, které visí nad poutem v kuchyni, si Františka a Marián koupili od tradičních řemeslníků na jarmarku Zdroj: Miro Pochybné
Přednost tuto sezónu dostane zahrada o rozloze 790 čtverečních metrů a vnější vzhled domu. „Když jsme dům kupovali, líbila se nám hlavně jeho poloha a rozložení místností. Společně jsme si dokázali představit, co a jak proměnit, aby to bylo podle našich představ. Těšila nás myšlenka, že toto místo bude naším rodinným zázemím a právě zde budou jednou vyrůstat naše děti, „říká Františka.
klavír v obývacím pokoji
Nad klavírem visí originální obrazy od tvůrčí dámy s uměleckým jménem Tři body, která vymýšlí svou vlastní poezii a skleněné rámy vyplňuje sušenými lučními květy, které sbírá se svou malou dcerkou. „Oceňujeme tvorbu prováděnou se srdcem a takové doplňky mají pro nás velkou hodnotu.“ Zdroj: Miro Pochybné
„Postupně budeme měnit téměř všechno. Vidíme to tak, že tento dům je odsouzen k tomu, aby byl naším celoživotním dílem, „vtipně, ale zároveň přesvědčivě dodává Marián.
Krátce po svatbě, kdy se majitelé pustili do předělávání domu, měli přísně vyhrazen rozpočet, který nemohli překročit. Jinými slovy, museli vyrobit hodně muziky za málo peněz. Zároveň však nechtěli upouštět ze svých nároků. Trvali na tom, že interiér musí být zařízen tak, aby odrážel jejich vkus i osobnosti.
Dřevo má v interiéru velké zastoupení, jelikož majitelé ho jako materiál i jako přírodní designový článek mají velmi rádi. Zdroj: Miro Pochybné
„Líbily se nám nesériové kousky, které se u nás buď nedaly dostat, nebo byly pochopitelně drahé, takže jsme si je nemohli dovolit. Tento problém nám pomohl vyřešit sám dům, lépe řečeno, jeho obsah – to, co v něm zůstalo po předchozích majitelích. Měli jsme možnost ten starý nábytek buď vyhodit, nebo jej vylepšit. My jsme v něm viděli obrovský potenciál a toto je výsledek, „vysvětluje Františka.
Barn doors v rodinném domě
Barn doors – Tak se jmenují dveře, které mají Františka a Marián na koupelně. Jde o jakousi imitaci vrat na farmářské stodole. Zdroj: Miro Pochybné
Místo splněných snů
V tomto domě snad není místnost, ve které by nebyly recyklovány kousky. „Velmi jsme toužili mít v domě trámy, a tak jsme si je v kuchyni vyrobili ze staré původní palubní podlahy a následně jsme je patinovali,“ vzpomíná Marián. A jelikož podlahy bylo dost, vystačila i na jídelní stůl. Ten barevně sladili s trámy. „Jeho kovová podnož je však z jiného stolu, který jsme také objevili na půdě,“ doplňuje manželka. V kuchyni si podle vlastních představ vytvořili i tyrkysové poličky jako součást již koupené kuchyňské linky.
https://financniprofesional.cz/uspory-ma-sest-z-deseti-domacnosti/
https://byznyszpravodaj.cz/jak-byt-majitelem-firmy-behem-nekolika-hodin/
https://specialfinance.cz/mesto-planuje-postavit-22-bytu/