Středa, 30 listopadu, 2022

Jak přežít cestování s malými dětmi

Více článků

Pokud se chystáte na cestu autem s miminkem nebo batoletem, chce to trochu plánování a kreativity, jinak riskujete dost divoký zážitek. Pojďme se podívat na několik způsobů, jak se na cestu připravit a jak můžete cestu autem udělat bezpečnou a příjemnou pro všechny zúčastněné.

Nezáleží na tom, zda se rodina chystá na výlet v okolí Brna nebo přemýšlí, co navštívit v Plzni. Ať už se jedná o výlety po ČR nebo cesty za hranice, vždy je potřeba pořádná příprava. Cestování s malým nezbedníkem je mnohem náročnější než třeba cestování se psem v autě 

Bezpečnost na prvním místě

Bezpečnost na prvním místě, samozřejmě! Ujistěte se, že máte dobrou dětskou autosedačku a že ji správně nainstalujete. Před dětskou autosedačku v žádném případě nepatří airbagy.

Pokud cestujete sami s dítětem, počítejte s častými zastávkami. Také se snažte zařídit se zrcátky, abyste na své dítě snadno viděli a neztratili přitom výhled na cestu. Nikdy neřiďte, pokud jste velmi unavení.

Klíčem jsou časté zastávky

Při cestování autem s dítětem počítejte s častými zastávkami a uvědomte si, že cesta bude pravděpodobně trvat mnohem déle, než kdybyste cestovali bez dítěte. Zejména novorozenci by neměli v autosedačce sedět příliš dlouho. 

Často se připomíná pravidlo dvou hodin, podle kterého by děti neměly v autosedačce strávit více než 2 hodiny za 24 hodin. Neexistují žádné výzkumy, které by tento časový limit potvrdily, ovšem je to jasný signál, aby doba v autosedačce byla pro malé děti co nejkratší.

Často proto zastavujte, aby se vaše dítě mohlo natáhnout na dece nebo v kočárku. Starší miminka a batolata potřebují získat nějaký čas, aby mohla používat své tělo k plazení, skákání nebo čemukoliv, co je baví. Naplánujte si po cestě několik zastávek, kde jsou parky nebo místa, kde si vaše batole může hrát.

Bez hraček a hudby ani kilometr

Vezměte si s sebou spoustu hraček. Skvělým tipem je přivázat věci k sobě na provázek. Usnadní vám to život, když dítěti hračky upadnou nebo je odhodí.

Pro dostatečně stará miminka nebo batolata může být i tablet s pohádkami samozřejmě dobrým rozptýlením.

Také přehrávání hudby dokáže dítě zabavit i několik hodin. Před cestou si stáhněte dva playlisty – jeden s energizující hudbou a druhý s ukolébavkami. Na playlist samozřejmě patří oblíbené písničky dítěte.

Stínítko proti slunci

Ujistěte se, že můžete své dítě chránit před sluncem pomocí stínítka, které se dá připevnit buď na autosedačku dítěte, nebo na okno. Také je dobré mít k dispozici klobouček a sluneční brýle.

Krmení na cestách

Pokud kojíte, musíte v autě zastavit, abyste mohla dítě nakrmit. I když může být lákavé zvednout hladové dítě a krmit ho na dálnici, zatímco někdo jiný řídí, prostě to nedělejte.

Je docela vhodné naučit dítě přijímat studenou stravu, abyste ho mohla nakrmit i za jízdy.

A nezapomeňte si s sebou vzít dětský bryndák a spoustu papírových ubrousků. Důležitý je samozřejmě i pitný režim a například lahvička s brčkem, ze které voda neuteče.

Kdy vyrazit 

Při cestování autem s kojencem nebo batoletem je ideální vyrazit na spaní. Pokud budete mít štěstí, zvládnete si během jízdy dokonce povídat s partnerem. A to není špatné.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články