Středa, 30 listopadu, 2022

Hongkongská policie zatkla šéfredaktora prodemokratického deníku

Více článků

Při razii v Apple Daily zatkli čtyř vedoucích pracovníků.
Hongkongská policie ve čtvrtek ráno podnikla razii v sídle známého prodemokratického deníku Apple Daily a zatkla jeho šéfredaktora a dalších čtyř vedoucích pracovníků. Informovala o tom agentura AFP.

Zásah za účasti více než 200 policistů se uskutečnil na základě kontroverzního bezpečnostního zákona, který loni schválil čínský parlament. V sídle novin byla provedena prohlídka za účelem zajištění důkazů, uvedli místní úřady.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Hongkongský magnát dostal rok vězení za kritiku Pekingu
Čtěte
Zadržené osoby – čtyři muži a jedna žena ve věku od 47 do 63 let – jsou podezřelé z toho, že se „spřáhli se zahraniční mocností nebo s cizími elementy s cílem ohrozit národní bezpečnost“ země.

Kromě šéfredaktora Apple Daily Ryana Lawa byl zatčen i Cheung Kim-hung, výkonný ředitel mediální společnosti Next Digital, jejíž tento deník patří. V policejní cele skončil i provozní ředitel a další dva řídící pracovníci. Policisté celé okolí budovy uzavřeli a vynášeli z ní krabice se zajištěnými materiály.

Bulvární deník Apple Daily dlouhodobě podporuje Hongkongu prodemokratické hnutí a často kritizuje místní vládu i Peking za to, že přitvrzují kontrolu nad touto Zvláštní administrativní oblastí Číny a postupně omezují její svobody.

Majitel novin, 73letý mediální magnát Jimmy Lai byl v dubnu tohoto roku odsouzen na 14 měsíců za organizování a účast na nepovolených prodemokratických protestech.

Čínský zákon o národní bezpečnosti kriminalizuje aktivity považováno za protistátní činnost, separatismus, terorismus či svázaná se se zahraničními silami. Za vágní formulované obvinění hrozí obviněným vězeňské tresty od tří do deseti let a v nejhorších případech i doživotí.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články