Středa, 30 listopadu, 2022

Řeky čeká reforma trhu práce, parlament ji schválil přes protesty

Více článků

Řecký parlament ve středu schválil kontroverzně vnímanou reformu trhu práce, která v zemi vyvolala vlnu stávek a protestů. Podle kritiků reforma oslabí práva zaměstnanců, zatímco vláda mluví o modernizaci trhu práce, informovala agentura AFP.

Proti návrhu reformy protestovali ve středu v Aténách tisíce lidí a mnozí zaměstnanci – již podruhé v průběhu týdne – vstoupili do protestního 24hodinového stávky. Poslanci však vládní návrh přesto schválili, když za něj v 300-členném parlamentu hlasovalo 158 členů konzervativní strany Nová demokracie premiéra Kyriakos Mitsotakisa.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Psal o mafii io policejním násilí. Vražda novináře otřásla Řeckem
Čtěte
V rámci stávky ve středu nevyjely trajekty na turisty vyhledávané ostrovy v Egejském moři a došlo k výpadkům ve veřejné dopravě v Aténách. Stávku ochromil i činnost některých státních úřadů.

Vláda zdůrazňuje, že reforma modernizuje zastaralou legislativu a přizpůsobuje ji evropským standardům. Vyzdvihuje zejména zavedení pružnosti pracovní doby, uzákonění pravidel pro práci z domu či posílení ochrany proti sexuálnímu obtěžování na pracovišti.

Kritici z řad odborářů a levicových stran naopak říkají, že reforma oslabuje práva a jistoty zaměstnanců a legalizuje jejich zneužívání k provádění přesčasů. Nezamlouvá se jim ani zpřísnění pravidel organizování stávek.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články