Středa, 30 listopadu, 2022

Čerpání dovolené radí vyhledávač práce Jobsi.cz

Více článků

V letních měsících si zaměstnanci asi nejčastěji plánují dovolenou. Pokud jste tedy v situaci, kdy jste si ji ještě nestihli naplánovat či vás dovolená čeká v příštích dnech, je dobré se ujistit, jaká jsou vaše práva a co může nastat. Tento rok totiž platí trochu jiná pravidla než ten minulý. Je to kvůli tomu, že došlo ke změnám v zákoníku práce, s účinností od 1. ledna 2021. Dovolená se totiž nadále nepočítá podle odpracovaných dní, ale podle odpracovaných hodin.

Na jak dlouhou dovolenou máte nárok

Maximální délka roční dovolené se odvíjí od toho, zda pracujete v podnikatelském anebo ve státním sektoru – vyhledávač práce. V podnikatelském sektoru je základní výměra dovolené 4 týdny. Nicméně běžnou praxí zaměstnavatelů bývá, že zaměstnancům poskytují dovolenou o pár týdnů delší v rámci benefitů. Ve státním sektoru, kde je zaměstnavatelem stát, město či obec, je délka dovolené nejčastěji 5 týdnů. Učitelé mají dokonce dovolenou celých 8 týdnů.

Kolik dní z dovolené si můžete vzít

Pokud jste u zaměstnavatele odpracovali celý rok, tedy 52 týdnů, máte nárok na dovolenou v jejím plném rozsahu. Nově zavedené pravidla jsou nastavena tak, že se rozsah dovolené počítá v hodinách a přímo se odvíjí od týdenní pracovní doby zaměstnance, která se násobí výměrou dovolené v týdnech. Pokud tedy máte klasický pracovní týden, tedy 40 hodin, pak jako zaměstnanec, který má výměru dovolené 4 týdny, máte nárok na dovolenou v rozsahu 160 hodin.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články