Středa, 30 listopadu, 2022

Elektrické sálavé panely jsou ideálním doplňkovým zdrojem vytápění

Více článků

Hledáte šikovný doplňkový zdroj tepla? Elektrické sálavé panely mají v tomto směru hned několik praktických výhod.

Nechcete v přechodném období vytápět celý dům, stačí vám přitopit si například jen v obýváku nebo v kuchyni, kde se právě pobýváte? Hledáte praktický ohřívač do koupelny? Nebo něco, co občas zastoupí krb, když nestihnete přiložit?

Ve všech těchto případech se může hodit elektrické vytápění, které je k dispozici okamžitě, jednoduše, a právě tam, kde ho potřebujete. Nebojte se, nebude to příliš drahé. Nemluvíme totiž o konvektorech či klasických teplovzdušných ohřívačů, ale o sálavých topných panelech, jejichž provoz je až o 20% úspornější.

Infračervené záření, které je podobné slunečnímu, se používá se i v medicíně, například při léčení pohybového aparátu pomocí tepla.

Proč jsou úspornější?

Je za tím způsob jejich fungování. Topidly nebo radiátory, které pracují na principu konvekce (tedy přenosu tepla proudícím vzduchem), musíte ohřát celý objem vzduchu v místnosti a až od tohoto vzduchu se následně ohřívají předměty.

Přečtěte si také
Na co myslet při navrhování koupelny a WC?
Naproti tomu panely, které využívají sálání tepla, ohřívají přímo lidi a objekty ve svém okolí. Ty následně vyzařují teplo do prostoru, čímž zvyšují teplotu vzduchu, která je díky tomu rovnoměrněji rozložena. Při konvekčním vytápění stoupá ohřátý vzduch nahoru a až po ochlazení klesá dolů, takže níže u podlahy, kde právě teplo potřebujete, ho bude méně.

Červený sálavý panel v obýváku
Zdroj: Fenix

Rozdíl mezi podlahou a stropem může být v běžně vysoké pokoji
6 až 8 ° C. Na náš pocit tepelné pohody má navíc vliv nejen teplota vzduchu, ale také rozdíl mezi teplotou vzduchu a stěn či dalších pevných předmětů kolem nás. Ten by neměl být větší než 4 ° C, součet těchto teplot by zároveň měl být přibližně 38 ° C.

Pokud tedy bude teplota stěn a předmětů v místnosti 18 ° C, budete se cítit komfortně při teplotě vzduchu 20 ° C.

Pokud však budou mít stěny jen 14 ° C, bude nutné ohřát vzduch až na
24 ° C. A protože teplota vzduchu nižší o 1 ° C znamená úsporu asi 6% nákladů, vytápění sálavými panely může být až o 20% levněji.

Podobně jako u televizorů či mobilech, iu elektrických sálavých panelů je trendem eliminace rámečků.

Výhodou je jednoduchost a komfort

Velkou výhodou přímého elektrického vytápění je jednoduchá instalace. Teplo se totiž produkuje přímo v jednotlivých zařízeních, nejsou tedy třeba rozvody či centrální zdroj tepla. Při infrapanely stačí přívod elektrické energie, a samozřejmě vhodný panel třeba upevnit na stěnu či strop.

Přečtěte si také
Jak si vybrat podlahu do kuchyně
Podle Pavla Jackuliak, ředitele společnosti Fenix ​​Slovensko, roste v posledních letech zájem o moderní sálavé topné systémy zejména v energeticky úsporných objektech.

„Důvodem jsou nízké pořizovací, ale i provozní náklady. K výhodám patří i nižší tarif na provoz ostatních elektrických spotřebičů v domě, prakticky nulové náklady na údržbu, komfortní obsluha a přesná regulace. Samozřejmě, záleží také elegantní vzhled, jednoduchá instalace a vysoký tepelný komfort, „doplňuje Pavel Jackuliak.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články