Pátek, 30 září, 2022

5 tipů, jak doma šetřit s vodou

Více článků

Přírodní zdroje nejsou neomezené, a proto bychom se měli chovat tak, aby je mohly využívat i budoucí generace. A přestože nemáme neomezenou moc, některé věci ovlivnit můžeme. Například spotřebu vody, která nás navíc stojí nemalé peníze. Následující tipy tak uleví nejen přírodě, ale i domácímu rozpočtu.

1. Nekoupejte se, používejte sprchu

Začněme naprostým základem. Jediná vana přidá na celkové spotřebě vody 100 až 200 litrů, což je zhruba až pětinásobné množství oproti sprchování. Slovy čísel to znamená, že když vanu vyměníte za sprchu, zaplatíte místo 15 korun pouze 3 až 4 koruny.

2. Nenechávejte puštěný kohoutek

Když zrovna provádíte ústní hygienu, mějte kohoutek zavřený. Když při čištění zubů necháte vodu téct, zbytečně odteče až dvacet litrů vody. To je skoro tolik, kolik spotřebujete při sprchování.

3. Opravte kapající kohoutky a protékající WC

Škoda každé kapky, která proteče nazmar. Možná jste to netušili, ale i slabě kapající kohoutek vás může vyjít na nemalou částku. Instalatéři Brno z řemeslnického cechu EKOMPLEX upozorňují, že se v průměru jedná o 24 litrů, a v případě silně kapajícího kohoutku dokonce dvojnásobek. Za rok tímto způsobem vykape až několik tisíc korun.

Co se týče protékajícího splachovače, může z vaší rodinné kasičky vytřepat až několik desítek tisíc za rok. Pokud jste zaznamenali problém, okamžitě volejte pomoc. Instalatéři vás vyjdou na mnohonásobně nižší částku.

4. Investujte do perlátorů a úsporných hlavic

Namontujete-li na vodovodní kohoutky perlátory, dosáhnete úspory až několika desítek litrů vody za den. Dobrou volbou je také úsporná sprchová hlavice. Efektivně snižuje průtok – až 70 % oproti běžné hlavici.

5. Využívejte dešťovou vodu

Spoustu vody můžete mít zdarma. Tedy pokud máte zahradu. Pořiďte si sud na dešťovou vodu, umístěte ho pod okap a nasbíranou dešťovku používejte na zálivku, ale i na praní prádla – v tomto směru je ještě lepší než voda z kohoutku, protože je měkká a lépe se v ní rozpouští prací prášek.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články