Středa, 30 listopadu, 2022

Udělejte si skalku

Více článků

Skalky nevycházejí z módy a v průběhu let se stávají stále přirozenějšími. Právě jaro je ideálním časem pro jejich budování.

Skalničky a vysokohorská flóra jsou atraktivní ozdobou každé okrasné zahrádky. Pokud se vám podaří začlenit je do prostoru tak aby působily co nejpřirozeněji, budete moci dlouhá léta relaxovat při pohledu na krásy velehor.

 1. Umístěte ji do terénu
  Vyvarujte se navršená nepřirozené hromady skal uprostřed předzahrádky či rovného pozemku. Nahlédněte do dovolenkových fotografií či snímků na internetu a oživte si vzpomínky na hory. Vaše skalka by se neměla v ničem lišit. Zatímco při svažitém pozemku dokážou dva páry rukou zázraky, na rovině budete potřebovat snadnější techniku, aby se vám podařilo přeskupit zeminu a vdechnout terénu potřebnou členitost.

Naplňte sáček vápenným hydrátem, odstřihněte jeden z rohů a vysypte na zemi čáry budoucích linií výškových rozdílů. Pomohou vám při budování teras. I když je to na první pohled nemožné, i rovný pozemek může dostat třetí rozměr. Pokud mezi více kopečky vytvoříte klikatou cestičku, výsledek nebude působit rušivě. Nezapomeňte na vyspádování a odvodnění těch částí terénu, které se ocitnou pod úrovní okolí.

 1. Směrem ke slunci
  Pokud máte na výběr, klesající svahy skalky by měly být otočeny k jižní či východní straně. Skalničky jsou náročné na ostré slunce a výběr těch, které budou prosperovat na západním či severním útesu je podstatně méně. Pozorně si všímejte možnosti pozemku a zvažte kulisami, které by mohly skalku zatraktivnit. Působivé jsou cihlové zdi, přirozené terénní překážky, ale i prvky, které tříští celistvý prostor zahrádky na menší celky.

Jelikož slunce v průběhu roku mění svou polohu na obloze, odhalte s předstihem okrajové zóny, které se v různých částech roku dostávají do nepřetržité tůně. Využijte toto zjištění pro vybudování specifické části skalky s odlišným biotopem.

 1. Propustná, avšak s vláhou
  Skalničky vyžadují stanoviska s propustným podkladem, který přes drenáž dokonale odvede srážkovou vodu. To ochrání kořeny před zahníváním. Jelikož skalničky mají odříznut přístup od zemní vláhy, naučili se získávat ji z ranní rosy a kondenzující mlhy.

Pokud má být údržba skalky co nejjednodušší, měli byste už před jejím vybudováním pouvažovat o přívodu vody, kterou následně rozvedete do mlžící systému. Ten spolu s časovačem vytvoří ostrou vysokohorskou klima kdekoliv. Porost skalky se vám za to odmění svou pevností, svěžím vzhledem a lákavým květenstvím. Zatímco letní měsíce budou díky závlahovému systému dostatečně vlhké, kamenný masiv bude v zimních měsících dostatečně suchý, aby výsadba přezimovala.

 1. Pevné hradby
  Skalku třeba budovat tak, aby kamenný masiv zabraňoval vyplavování zeminy. Dosáhnout to možná budováním teras z pískovců, vápenců, břidlic či travertinu. Aby skalka vypadala přirozeně, bylo by chybou kombinovat několik druhů hornin. Kameny ukládáme jejich línou stranou dolů tak, jakoby v přírodě samy při erozi spočinuly na svém místě. To zajistí potřebnou stabilitu a dodá terénu přirozený vzhled.

Velikost skal nemusí být jednotná a využít možná i místní zdroje. Předem byste však měli mít jasno v tom, jakým způsobem budete s jednotlivými kusy manipulovat. Zatímco menší skály dopravíte na místo kolečkem, s většími bude muset pohnout technika, nebo se spolehnete na zkušenosti, které s sebou přináší věk. Kameny ukládejte tak, aby mezi nimi vznikaly malé oázy života.

 1. Pro lepší vzhled
  Fádní terasy a stoupající úbočí dokáží oživit zatoulané kameny. Zatímco v přírodě je mají na svědomí ledovce, doma je lze imitovat oblými skalami opracovanými přírodními živly. Při umísťování vypadají působivě nejen jednotlivé sólo monolity, ale i skupinky tuláků obklopeno drobnou sutí. Vyvarujte se však nevkusné kýčovitosti. Nesnažte se za každou cenu stavět tvarované kameny do nepřirozený pozic.

Pro snadnější údržbu byste neměli zapomenout ani na šlapáky. Ty vám budou oporou nejen při osazování skalky faunou, ale i při zimování zavlažovacího systému či údržbě porostů. Snažte se poskrývať jejich za převisy a výsadbu, aby netvořily nevkusnou cestičku.

 1. Kolébky života
  Pokud se kamenný masiv stabilizuje a přežije několik deštivých dnů, můžete se pustit do vyplňování prohlubní substrátem. Čím propustnější bude, tím více se bude podobat tomu horskému. Směs jemného písku, hlíny, listovky a rašeliny můžete doplnit starým kompostem. Organické součásti zajistí dostatečnou propustnost. Aby se substrát ustálil na vámi zvolených místech, opakujte jeho zálivku, aby vyplnit spáry mezi skalami.

Postupem času se v mezerách nahromadí odumřelé zbytky rostlin, lišejníků a mechů, které zajistí doplňování ztrát živin i samotného substrátu.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články