Středa, 30 listopadu, 2022

Pergolu či přístřešek zvládnete sami

Více článků

Pergoly a přístřešky lákají k odpočinku v otevřeném prostoru s živou zelení. Investice není vysoká a jejich užitná hodnota neklesne ani po desetiletí používání.

Je úplně jedno, jestli bydlíte v skromném domku řadové zástavby s malým zatravněným dvorem, nebo váš obytný prostor prochází terasu do prostorné květinové zahrady. Kryté zahradní posezení lze přizpůsobit vašim možnostem a postavit ho na míru.

Pergola dýchá volností
Otevřená dřevěná konstrukce dokáže utlumit i ty nejsilnější sluneční paprsky. Obzvláště v případě, pokud se rozhodnete pro její popínavý obrost, který potěší celoročním zelení, květy či ovocem.

Jak je to s ohlášením
Každou drobnou stavbu třeba před vybudováním písemně ohlásit stavebnímu úřadu spolu s půdorysným náčrtem umístění.
Úřad vysloví v souladu s územním plánem a místními regulacemi souhlas s umístěním doplňkové stavby na vašem pozemku, aniž se vaši sousedé stali účastníky řízení.
Podmínkou je, aby zastavěná plocha nepřesahovala výměru 25 m2.
Není důležité, v jaké vzdálenosti od plotu přístřešek bude a ani to, zda se rozhodnete postavit je s komínem na odvod kouře z grilu.
Konstrukce ze smrkového či jedlového masivu je hodnotnější alternativou k stínící markýze. Ať už jde o samostatně stojící konstrukci, nebo o přístavek ukotven o některý z obvodových zdí rodinného domu, společným znakem je chybějící střešní krytina.

Osnova z vertikálně osazených desek nebo hranolů láme sluneční paprsky, ale nebrání výhledu na oblohu či unikání kouře ze zahradního grilu.

Pergola má jednoduchou konstrukci a pro její chybějící krytinu není třeba brát zřetel na její únosnost. Sestává ze samonosného rámu ze stavebního smrkového řeziva, na který jsou ukotveny vertikálně střešní lamely.

Zhotovení na míru z uskladněného materiálu nezabere více než den, pro nízkou hmotnost konstrukce nejsou nutné přípravy na její ukotvení. Důležité je však ochránit dřevo fungicidním přípravkem a následnou bariérou z napouštěcího oleje či silnovrstvé lazury. Ohoblování řeziva dodává výslednému dílu punc preciznosti.

Za jednoduchou stavebnicovou pergolu pro svépomocnou výstavbu zaplatíte v řetězcích přibližně 400 eur, z materiálu z místní pily ji postavíte o třetinu levnější. Za dodávku s montáží počítejte s cenou od 600 eur nahoru.

Přístřešek zastíní oblohu
Pokud pergolu překryje střešní krytina, jde o přístřešek. Bez ohledu na to, zda bude pokryta průhledným akrylátem, cementovlákninovou krytinou, asfaltovým šindelem či taškami, konstrukční požadavky narůstají a spolu s nimi i cena. Zatímco užitná hodnota přístřešku je pevná, jeho estetika závisí na důmyslnosti jeho návrhu a sladění s okolím.

Souvislé překrytí musí udržet hmotnost sněhové nadílky, kotvení musí odolat náporovému větru a častou výbavou je i svod srážkové vody, jehož úkolem je zabránit rozbřednutí bezprostředního okolí přístřešku. Konstrukce se různí a kým jednoduchý přístřešek kopíruje obdélníkovou pergolu, složitější může nést prvky zahradní besídky.

Typickým znakem je nadále úplná otevřenost konstrukce a pocit volnosti se odvíjí od použité krytiny a vnitřních povrchových úprav. Zatímco ošetřený dřevěný masiv ubírá světlo, bílý vymalovaný podhled a nosné sloupy natřené syntetickými či olejovými barvami vnášejí do přístřešku provensálské venkovské rysy.

Při přípravě podkladu je důležité nepodcenit kotvení, které má navíc oddělit dřevostavbu od zemní vlhkosti. Zatímco při sebemenším přístřešku pro jednu zahradní lavičku oceníte ocelové zemní vruty z silnostěnné pozinkované oceli, při větších plochách byste měli využít betonové piloty s ocelovou objímkou ​​pro nosné trámy. Ty musí sahat do nezámrzné hloubky, aby je mráz v zimních měsících nevytiskl nahoru.

Jednoduchý přístřešek si postavíte svépomocí stejně jako pergolu. Za jednoduchý stavebnicový přístřešek z obchodu zaplatíte přibližně 600 eur, při dodávce na klíč s montáží se přiblížíte k osmi stovkám.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články