Středa, 30 listopadu, 2022

Osm tipů pro pokládání nového koberce

Více článků

Pouze správně položen koberec přežije bez výraznějšího opotřebení desetiletí. Aby výsledek stál za to, nejdůležitější jsou detaily.

 1. Nejprve vymalujte
  Prázdná místnost připravena na pokládání koberce přímo vybízí k tomu, abyste vynovili její výmalbu. Nebudete muset dávat pozor na kapající barvu a spolu s novým kobercem zazáří místnost v nepřehlédnutelné novotě. Bez velkého úklidu uděláte dvě věci současně.
 2. Připravte si podlahu
  Koberec na rozdíl od pevných krytin nedokáže zamaskovat povrchové nerovnosti podkladu. Prohlubně skryté pod kobercem jsou viditelné a vystupující nerovnosti způsobují nadměrné lokální opotřebení. Proto dbejte na to, aby byl podklad dokonale rovný.

Pokud pokládáte koberec přímo na betonovou podlahu nebo keramické dlaždice se spárami, použijte stěrkovací hmotu na jejich precizní vyrovnání. Podle rozsahu oprav může trvat několik dní, než povrch vyzraje a vyschne natolik, aby vlhkost koberec nezvlnila.

Pokud jsou podkladem parkety, podlahové dílce, PVC krytina či celoplošně lepený koberec, odstraňovat je nemusíte. Odlepte a odmontuje však všechny obvodové lišty, abyste získali neomezený přístup ke střetu stěn s podlahou. Nezapomeňte odmontovat ani dveřní práh nebo si připravit přechodovou lištu, která zajistí překrytí spáry mezi podlahovými krytinami v sousedních místnostech.

 1. Rozložte ho, aby se vydýchal
  Koberce reagují na prudké výkyvy teploty a vlhkosti rozměrovými změnami. To při několika metrech délky může při přesné pokládce nadělat vrásky na čele. Nechte koberec několik hodin vydechnout rozrolovaný na podlaze, aby se aklimatizoval. To zabrání pozdějšímu vlnění po uložení. Zkontrolujte bezchybnost celého povrchu koberce dříve, než ho začnete řezat. Pouze tak uspějete při reklamaci.
 2. Nejprve nahrubo
  Správné otočený a umístěn koberec zkraťte tak, aby na obvodu při stěnách zůstal 5- až 10-centimetrový přesah. Zda použijete nůžky, ostrý nůž s krátkou čepelí nebo multifunkční nástroj na řezání koberců, je pouze na vás.

Hrubý ořez pomůže koberci lépe se narovnat a zjednoduší vám práci při jeho pozdějším formátování podle stěn místnosti. Pouze málokdy jsou stěny místnosti dokonale rovné.

 1. Upevněte ho k podkladu
  Ačkoliv lepení koberců chybí v domácnostech tradice, právě dokonalé upevnění k podkladu zajistí dlouholetou životnost bez přílišného opotřebení. Použít lze oboustranné pásky pro lepení koberců nebo disperzní lepidla v závislosti na tom, z čeho je zhotovena rubová strana koberce.

Při celoplošném lepení odrolujte polovinu koberce a zubovou stěrkou vytvořte na podlaze souvislou lepové vrstvu. Vynechejte 10-centimetrový okraj kolem stěn místnosti. Odrolujte do plochy koberec a válečkem ho vytáhněte tak, aby sedl do roviny a přilnul k podkladu. Stejně postupujte s jeho druhou polovinou. Tento způsob lepení je vhodný zejména pro koberce z přírodních materiálů, což znemožní jejich vlnění.

Oboustranná lepicí páska na koberce je praktická při bodovém lepení. Podobně jako u celoplošné fixaci vytvořte obvodovou linii v 10-centimetrové vzdálenosti od stěn a bodové ostrůvky s rozměrem 20 x 20 centimetrů v metrové vzdálenosti od sebe. Po přiložení koberce k podlaze pokračujte stejně na jeho první polovině. Bodové lepení je vhodné pro koberce z umělých vláken.

 1. Rozevřete rohy
  Aby bylo možné koberec přiříznout až ke stěnám, třeba rozevřít vnitřní a vnější rohy šikmým řezem a vytvořit prostupy pro infrastruktury, jakými jsou nejčastěji rozvody topení. Nůžkami pomalu zastřihávejte koberec tak, aby vám zůstala rezerva pro přesnější zastřižení.
 2. Ořízněte přebytečné části
  Začněte s vnitřním rohem pod oknem a pro pohodlí a přesnost pokračujte směrem vpravo. Ocelovým pravítkem vtlačte koberec levou rukou na rozhraní podlahy a stěny. Ostrým ulamovací nožem veďte podélný řez podél stěny a sledujte, jak vám koberec dosedá k okrajům. Postupně procházejte celou místností.

Není nezbytné, abyste prvním řezem dosáhli dokonalost. Pokud jsou stěny až příliš vlnité nebo koberec je příliš hrubý na to, abyste odhadli, kde je styk stěny s podlahou, odřízněte nadbytečný pás koberce o něco užší a druhým řezem ho zarovnejte k dokonalosti.

 1. Pozor na výklenky a zárubně
  Oříznout s přesností koberec dosahující do výklenku či zárubně není jednoduché, takže by vás nemělo překvapit, že při těchto detailech strávíte více času, než jste plánovali. Nůžkami připravte hrubý tvar koberce a postupně ho ořezávejte tak, aby dosedl až ke stěnám. Preciznost se vám odmění dokonalostí při kontrole vaší práce.
- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články