Středa, 30 listopadu, 2022

Jarní tipy pro zeleninovou zahrádku

Více článků

Výsevy do pařeniště, na záhony a do květník byste si měli předem naplánovat. Ušetříte peníze za nákup a dosáhnete takovou úrodu, kterou budete schopni zužitkovat a zpracovat. Možná i s menší námahou.

 1. Nahlédněte do starých zásob
  Pohled do krabice s osivem vám prozradí, jak jste hospodařili v minulých letech. Najdete tam etikety s osvědčenými odrůdami, ale také nespotřebované balení a sáčky, za které jste zbytečně vyhodili peníze. Než se rozhodnete využít je znovu, prověřte jejich klíčivost.

Sáhněte po listu papíru a tužce, načrtněte loňské záhony a rozhodněte se, jak je uspořádáte v této sezóně, aby se plodiny na políčkách střídaly. Oklamete tím přezimovaných škůdců a dopřejete půdě odpočinek. Podle výměry políček si rychle spočítáte, kolik osiva potřebujete nakoupit.

 1. Seznamte se s novými odrůdami
  Šlechtitelé neustále vstupují na trh s novými odrůdovými a hybridními osivem, aby zahrádkáře potěšili zlepšenými vlastnostmi zeleniny, zvýšenou odolností vůči škůdcům či nižšími nároky na péči. Sedněte k počítači nebo časopisem a udělejte si malý průzkum, abyste věděli, co se v posledních letech změnilo.

Možná vás osloví hrášek Berle, který při výsevu v dvouřádkový nepotřebuje oporu, a možná konečně najdete správného favorita v sortimentu ředkviček, pokud vás omrzela Slovanu, která při nepravidelné závlaze přemění šťavnatou dužinu na suchou pěnu. Zvažte i nad semenných bankou, která vám může zprostředkovat místní odrůdy zeleniny za to, že namnožíte jejich osivo.

 1. Hybrid není odrůda
  Pokud je na balíčku symbol F1, měl by to být pro vás signál, abyste nepodlehli pokušení množit další generace rostlin ze semínek, které si z plodů shromáždí sami. Pracujete s osivem, které není odrůdou či kultivarům, ale hybridem.

Zatímco odrůda má dědičně zafixovány všechny své vlastnosti a z každé nové generace semínek vyrostou rostliny se stejnými užitnými vlastnostmi, v případě hybridů je to jinak. Takové osivo pochází od množitelem, kteří na jeho vzrůst potřebují dvě různé linie – samčí a samičí. Zatímco hybridy první úrovně F1 mají očekávané užitné vlastnosti, následující F generace se štěpí a vzcházejí z nich nejednotné rostliny s různými vlastnostmi.

 1. S obalem i v páscích
  Osiva již nejsou ošetřeny pouze mořením, ale mnohé jsou upraveny tak, aby se s nimi manipulovalo co nejjednodušší. Obalované semínka nejsou pouze pro secí stroje, ale usnadní práci každému, komu se špatně pracuje s drobnějším osivem. Rovnoměrné kuličky jasných barev uložíte do půdy tak, abyste je nemuseli pretrháva. Vyžadují však intenzivnější zálivku, aby se klíček protlačil přes obal.

Výsevní pásky jsou garancí toho, že rostliny budou po vyklíčení vzdálené od sebe tak přesně, jak byste je vyseli strojem. Výhodou je, že v jediném proužku se může střídat hlavní plodina se značkovací nebo může jít o směs osiv, takže v jednom řádku vyklíčí různé druhy bylinek či jarní zeleniny. Sestavené mohou být z obalovaných, ale i nepotahovaná osiv.

 1. Klíčení lze urychlit
  Semínka samy vědí, kdy mají vyklíčit. Pokud přijde správná teplota a dostatek vláhy, zmobilizují své síly a brzy se objeví klíček. Některým osivu to však trvá mnohem déle než jiným. Pro klíčení urychlit, namočte osivo do vody a promyjí ho, abyste z něj vyplavily chemické látky, které blokují klíčení. Můžete tak urychlit předpěstování sazenic zeleniny, pokud jste na výsev zapomněli a jste v časovém skluzu.
 2. Vyvýšený záhon šetří záda
  Pokud máte nadbytek kompostu a nevíte, co s ním, využijte ho na založení vyvýšeného záhonu. Ze čtveřice desek a kolíků vytvořte bočnice záhonu, a naplňte ho po horní okraj kompostem. V prvním roce může posloužit pro výsev cuket, tykve či melounu, později v něm můžete pěstovat cokoliv jiného. Pokud si vyvýšený záhon oblíbíte, možná v příštím roce přibudou další.

Vyvýšený záhon můžete vybudovat iz Nezkompostovaný králičího hnoje, který už nemáte kam ukládat. Přistupujte k němu, jako byste budovali permakultura zahradu, ve které je přirozený koloběh živin nadřazený všemu ostatnímu. Uvidíte, jak se během několika týdnů začne slámová podestýlka se stébly sena měnit snadnou zeminu plnou živin.

 1. Netkaná textilie nezklame
  Netkaná textilie je malý zázrak, který může výrazně zjednodušit péči o záhony. V časných jarních měsících je záchranou před přízemními mrazíky. Pokud citlivou výsadbu přikryjete bílou textilií, vytvoříte dostatečnou bariéru na to, aby nízká teplota nepoškodila choulostivou výsadbu plodové zeleniny. Záhony cibulovin ochrání před rojení škůdců.
- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články