Hlavička 3
MB - VB | 7.6.2010 21:58

Proč padla koalice?

Autor: MB - VB

Je po volbách do Poslanecké sněmovny a krajská koalice ČSSD a ODS se rozpadla. Oficiálně jde o neplnění koaličních dohod, nepřítomného hejtmana, který by teď nově měl být přítomen ještě i v Parlamentu... Jaké další důvody mohou být v pozadí? Komu přijde rozpad krajské koalice nejvíc vhod? A vědí to alespoň bezprostřední aktéři celé události?

 

Krajská koalice ČSSD a ODS je minulostí. Podle veřejných vyjádření je to proto, že sociální demokraté ve dvou bodech hlasovali jinak, než byla dohoda s ODS. Které body to konkrétně byly, nikdo neuvádí. Dalším důvodem prý je, že hejtman Hašek od začátku svého působení ve funkci nic nedělá.

No, o tom, co hejtman ve funkci má dělat a dělá, panují jen mlhavé představy. Například takový hejtman Juránek ve funkci jezdil na cimbál a podával ruce všem obyvatelům i návštěvníkům kraje, některým i opakovaně, a možná to bylo to pravé, protože nikdo si nestěžoval, dokonce mu 35 tisíc voličů dalo v krajských volbách preferenční hlas. Ovšem pokud hejtman Hašek nedělal, co se od něj očekávalo, je velkou otázkou, proč to koaličním partnerům z ODS začalo vadit až po volbách, v nichž propadla ODS i sociální demokraté, ale ODS má aspoň šanci sestavit vládu.

Vedle oficiálních zdůvodnění se nabízejí i mnohá další. ODS pochopila, že v kraji se mnoho prostředků do stranických fondů nasbírat nedá, a vzhledem k průběhu koaličních jednání doufají, že na ministerstvech se zdrojů najde víc. ODS pochopila, že v kraji se mnoho prostředků do stranických fondů nasbírat nedá, a tak se snaží ještě rychle nabrat body před komunálními volbami, protože město Brno se jeví lukrativnější. Populární regionální dvojice Kadrnka-Blažek se rozhodla obětovat své krajské soudruhy i s jejich funkcemi v naději, že jim to vylepší pozici před volbami do předsednictva ODS (kam výše jmenovaní údajně aspirují coby potenciální místopředsedové). Ovšem je to zrovna od Blažka, jednoho z korunních kmotrů samotného Toplánka, rozumný krok? No, je asi jedno, kdo bude v kraji vládnout. I když ještě jeden výrok krajské hlavy ODS Kadrnky je zajímavý: ODS se prý v kraji nevyhýbá otázce jiného koaličního působení než s ČSSD. Chce tím snad pan Kadrnka říct, že se pokusí o jedinou druhou možnost koalice, tedy ODS +KDU-ČSL + KSČM?

Diskuze


Nový příspěvek

Copyright 2005-2020 Moderní Brno