Hlavička 2
| 3.10.2012 22:07

Nestačí vyměnit lidi, je potřeba změnit systém

Nestačí vyměnit lidi, je potřeba změnit systém

 

 

Rozhovor s rektorem VUT a senátorským kandidátem Karlem Raisem...

 

 

 

 

Jaké důvody Vás vedou ke kandidatuře na senátora?

 

Jako jeden ze základních problémů nejen Brna či regionu jižní Moravy vnímám korupci, morální bídu lidí,kteří tuto společnost vedou. Nestačí jen vyměnit lidi,zvolit např. nové tváře,které nemají s rozkrádáním této společnosti nic společného. Je potřeba změnit systém (např. financování politických stran,výběrových zakázek,atd.). V obecné rovině je potřeba od sebe oddělit systém rozhodování, které musí být zcela transparentní a průhledné, od systému kontrolního. A oba tyto systémy nesmí být personálně propojené.

 

Tento postup jsem si ověřil v praxi, aplikuji ho na Vysokém učení technickém v Brně. Rozdělilo se tady několik miliard korun ze strukturálních fondů a žádný korupční problém nenastal. Na úrovni fakult vedení rozděluje finanční prostředky a zodpovídá za ně a na úrovni rektorátu (a samozřejmě i na úrovni MŠMT) probíhá kontrola.

 

To, co v současnosti sledujeme ve společnosti, by se dalo nazvat rozvratem, či rozkladem.

 

Velmi jsme podcenili morálku, změna, která nastala po roce 1989, ji odsunula jako něco zastaralého, podcenili jsme to. Je nutno především vzdělávat mladé lidi, ukázat jim, že se solidní chování vyplatí. I když to řada lidí v této ateistickém společnosti slyší nerada,je potřeba dodržovat nějaká pravidla,alespoň to, čemu církev říká „desatero“.

V politice by měli být lidé,kteří něco ve společnosti již dokázali,jsou slušní a nejdou tam pro finanční zisk.

 

Čím by se měla vyznačovat Vaše senátorská činnost pro Brno?

 

Chci propojit politiku na úrovni celého státu s městem Brnem a vysokým školstvím, aby došlo k bližší spolupráci, aby začala fungovat opravdová synergie. Chci využít osvědčené postupy,které na univerzitách dlouhodobě fungují a které jsem si ověřil a sám je i zaváděl. K modernizaci města Brna přispělo Vysoké učení technické v Brně řadou aktivit, od práce s mladými lidmi při organizování sportovních soutěží až po technické inovace,které Brno znovu posunou mezi 50 nejinovativnějších regionů Evropy (což je mj. pozapomenutý strategický cíl kraje a města Brna).

 

Jaký je Váš názor na kontroverzní církevní restituce?

 

Sám jsem nějaké nemovitostí v devadesátých létech restituoval (resp. pomáhal získat zpět rodinný majetek), tak ode mne asi nemůžete čekat nic jiného než tvrzení: Co bylo ukradeno,musí být vráceno“. To samozřejmě platí i pro církve. Ten restituční zákon v sobě zahrnuje tezi o snížení majetkových křivd,nikoliv o jejich absolutním vyrovnání.

Se zákonem tedy souhlasím,problém mám s jeho obsahem. Nevidím žádný důvod, proč by se měly vracet miliardy korun církvím,které zde před rokem 1948 nepůsobily. Proto bych hlasoval pro úpravy tohoto zákona až po jeho revizi. Je ale potřeba tento zákon schválit,déle než dvacet let je blokován rozvoj měst a obcí v důsledku blokace majetku.

 

Co Vaši konkurenti v boji o senátorské křeslo? Koho vidíte jako svého největšího soupeře/ku?

 

Konkurence se v městě Brně sešla mimořádně silná a vyrovnaná. Rozdíly ve volebních výsledcích budou patrně minimální. Mám-li konkrétně odpovědět,tak za největšího soupeře,resp. soupeřku považuji kandidátku ČSSD,paní Slavíkovou. A to zejména z důvodu získání protestních hlasů těch lidí,kteří nesouhlasí s reformami,pokud je tak můžeme nazvat. Její voliči mají pocit, že je postihují nejvíce. Na pravé straně kandidátského spektra je největším konkurentem pochopitelně Richard Svoboda. Ten však z mého pohledu nese zodpovědnost jako bývalý primátor za podezřelé a dosud nevyjasněné majetkové převody,jako je např. mediálně známý případ nevýhodné koupě pasáže Jalta.

 

V čem hodláte pomoci svému volebnímu okrsku v případě zvolení?

 

Vím,že moje voliče pálí například parkování ve městě u jejich domů,kde bydlí. Chtěl bych přispět k zavedení systému,kde lidé,kteří zde mají bydliště (residenti) musí mít větší výhody než pouhou parkovací kartu,která také musí být bezplatná a současně zrušit,popř. omezit stávající korupční systém výjimek s parkovacími kartami,který je zneužíván. Další problém vidím v „zabetonování“ středu Brna,kdy úředníci svojí hloupostí udělali ze středu města často „Festung“ Brno,který vede k špatným podmínkám pro život (dopravní obslužnost,nákupy) a posléze k vylidňování centra města. Podívejte se v noci ze Špilberku,kdy v centru je tma a okolní čtvrtě žijí. To není náhoda.

Tak jako se povedlo dostat do Brna mnoho nových vědeckých institucí a zahraničních firem,chci „transferovat“ i další úřady, jako je např. Nejvyšší kontrolní úřad a jiné. Brno má velký potenciál,aby tito instituce kvalitně naplnilo a spravovalo.

Ač má Brno své ministry,hejtmana a další vysoké státní úředníky,po svém nástupu do Prahy se chovají k Brnu často macešsky. Mohu slíbit mým voličům,že se v Brně určitě nebudu vyskytovat pouze sporadicky,před volbami,tak jako někteří senátoři a poslanci.  

 

 

Diskuze


Nový příspěvek

5.10.2012 18:42 Malina
Neee, to je Drábkův a Kalouskův kámoš.
4.10.2012 23:52 Mrmla Devastopulost
Je to ten Rais, co napsal Zapadlé vlastence?
4.10.2012 21:44 Marcela
To je snad jedno, jestli je členem. Kandiduje s podporou TOP 09, tak jakýpak nezávislý.
4.10.2012 21:11 Karlos
Druhé kolo čekám babský duel Slavíková x Wágnerová - myslím, že mu tituly nepomůžou
4.10.2012 14:08 ole
jenže on není členem Topky... génie
4.10.2012 9:49 Malina
Když má ty kecy o morálce, tak proč kandiduje za Kalouskovce?
Copyright 2005-2020 Moderní Brno