Hlavička 4
rozhovor redakce | 25.7.2012 14:37

Je tady brněnský ministr, který vystoupil z temnot

Autor: rozhovor redakce | Fotografie z: img.mf.cz/751/865...hlavek.jpg

Je tady brněnský ministr, který vystoupil z temnot

 

Rozhovor s Radimem Jančurou, významným autobusovým a vlakovým dopravcem, který ve svém volném čase bojuje proti korupci a který v poslední době řekl nahlas do médií to, co si většina společnosti potichu myslí nebo to říká pouze u piva.

 

 

Politici a Brno

Pane Jančuro, proč politici, kteří odcházejí do Prahy, zapomenou na Brno a skoro se dá říci, že se za něho stydí?

Hm, je to přesně tak. Když se podívám na Ostraváky, drží při sobě a táhnou za jeden provaz. Tady se za jeden provaz netáhne, trochu to zde rozbíjejí zelení, a to ať již mají pravdu, či nikoliv. Pokud si to neuvědomí, tak to tady bude vždycky stát.

Jsem rád, že jsem Brňák, žije se mi tu dobře, ale on tady trochu chcípl pes...

 

Brněnské nádraží

Jak vidíte budoucnost brněnského nádraží, o které už se vede spor už 90 let?

Brusel peníze na nádraží nedá, je potřeba si to přiznat a najít náhradní řešení spočívající třeba v opravě současného. Mám obavu, že nové nádraží tady dalších sto let možná stát nebude. Z pohledu dopravce je mi jeho poloha úplně fuk, z pohledu Brňáka by mělo být v centru. Jsou zde samozřejmě tlaky, podle toho, kde má kdo pozemky.

Je z toho důvodu vhodné, aby město Brno utrácelo peníze za lobbing pana Teličky v Bruselu? Telička dostal od města velmi zajímavou smlouvu, kde má velmi hezký základ a velmi nízké success fee...

To je samozřejmě špatně, mělo to být naopak, je to nesmysl.

 

Brněnský ministr spravedlnosti

Co říkáte na nového ministra spravedlnosti z Brna?

Zjišťoval jsem si, kdo je to pan Blažek. Najednou vystoupil z temnot, objevil se člověk, který mi moc sympaticky není, zvlášť po komunikativním člověku, jako byl Pospíšil. Když mi bylo řečeno, za čím vším pan Blažek stojí, tak to vidím jako velký průser. Po Kalouskovi, Kubovi, Drábkovi a teď Blažkovi mi to připadá jako mafiózní vláda.

Slyšel jste někdy o kauze Stavex?

Když jsem slyšel podrobnosti o kauze Stavex (bývalém Ingstavu), ve které pán Blažek figuroval a ve které šlo právě o pozemky, bylo mi z toho zle. Došlo tam k záhadné sebevraždě a je to velmi podobné jako záhadná vražda švagra pana Kalouska.

 

Silná prohlášení pro média

Poslední dobou od Vás do médií odchází velmi silná tvrzení...

Ano, pustil jsem se do Kalouska a do Haška. Řekl jsem o nich, že jsou zloději a na tom si trvám! Vzniklo to vlastně nenápadně při rozhovoru pro server Česká pozice a díky panu Kalouskovi a jeho reakci se to vlastně rozšířilo všude. Jen jsem konstatoval, že Kalousek je jeden z nejbohatších Čechů a že si nakradl miliardy, ale Kalousek, jak někdy bývá pod parou, to „rozhořel“.

Jste první, kdo to říká tak otevřeně...

Mám hodně důkazů, ale nejsem ani policie ani soud. Kalousek je Lucifer, který ničí pravici, a TOPka má naději být krásnou stranou, pokud se toho Lucifera zbaví. Vždyť on si z nich udělal vlastní firmu!

 

Hašek a Znojemská nemocnice

Pustil jste se i do hejtmana Haška, nejsou to z Vaší strany kyselé hrozny?

My jsme na podzim 2009 přinesli nabídku na provozování moderních, klimatizovaných a nízkopodlažních souprav. Naše nabídka byla minimálně o 130 milionů ročně na dotacích nižší, přesto si vybral 40 let staré vlaky a výrazně dražší nabídku ČD. Myslím si, že v tom musela být i nějaká korupce, a to v souvislosti se soupravami od Škody Plzeň. O Škodovce se povídá, že nic není zadarmo a i do města Brna byly vnuceny tramvaje, které nikdo z odborníků nechtěl. Jsou předražené, vrzající, ničí koleje, ale město to tak rozhodlo. Jsem přesvědčen, že Hašek nejedná a nerozhoduje podle nejlepšího svědomí dobrého správce peněz, ale podle toho co je výhodné pro něho.

A to je jediný případ, podle kterého tak usuzujete?

Myslím si, že se začne brzy mluvit třeba o nemocnici ve Znojmě, kde protekly dvě miliardy. Hašek se v téhle souvislosti setkává s panem Pohankou (tím, který se šel v den zatčení nechat ošetřit panem doktorem Rathem), který je otec této myšlenky, má na starosti většinu nemocničních projektů v sociálnědemokratických krajích. Ten systém je strašně jednoduchý, jsou zde jednak stavby a jednak přístrojové vybavení. Policie prý už zná způsob, jak se tam ty firmy dostávají, no a pan Hašek je s panem Pohankou vídáván velmi často...

 

 Jaké jsou další vize

Z logického hlediska se u Vás po autobusech a železnici nabízí letecká doprava...

Nikdy, v žádném případě! Úspěšné jsou charterové lety, pravidelné linky v Brně čistě komerčně fungovat nemohou. Kraj by měl udělat oficiální pobídky na rozlétání zdejšího letiště. Jedná se řádově o desítky milionů a v porovnání s tím, kolik kraj dává do železnice je to zanedbatelná částka. To by letišti velmi pomohlo.

Lokalita brněnského letiště je fantastická, já letiště miluju, ale je to letiště pouze dovolenkové. Musí se tady bezpodmínečně rozlétat například linka do Frankfurtu a do Mnichova.

 

Prý jste se oženil?

Ano, a to jsem čtyřicet let odolával…

 

Děkujeme za rozhovor...

 

Diskuze


Nový příspěvek

23.4.2013 8:24 mgr Žiška, Brno, autor je sociolog v důchodě
Zachytil jsem v televizi zprávu, že dotace z ministerstva životního prostředí se
přesouvají do ministerstva pro místní rozvoj a budou věnovány na stavbu
pražského metra. Je to zdůvodněno tím, že v Praze byli projektově na to
nachystáni a že se též jedená o životní prostředí, což vyžaduje komise EU.
Je toto jednání normální, nebo vyumělkované?
Proč třeba nedát alespoň polovinu na zdvoukolejnění tratě Brno-Přerov, atd?
Tonda Žiška, Brno
13.3.2013 14:20 jura
Takoví lidé jako je pan Vančura by měli být ve vládě a měli by to řídit tak,jako řídí své společnosti.V Brně je to mafie která mezi sebe NIKOHO nepustí a proto za pár let bude jižní Morava zplundrovaná a rozkradená.Hašek,Onderka to jsou prominenti kteří si udělali z Moravy svůj byznys!Ožrala Blažek byl proto vybrán ke Klausovi,aby vše upekl a před občany ospravedlnil.Je to velký mafián a musíme doufat že se mu vše vrátí!!
8.8.2012 10:47 Vlastík
Neměli by jsme všichni nahlas mluvit o těch nešvarech a tunelech, než si číst maily o tom a nebo to rozebírat u piva.Tímto to k ničemu nevede a je to horší a horší.Dělají si z nás nahoře legraci jak posloucháme ty schválené nesmysly.
Pana Vančuru obdivuji a takovým poctivým podnikatelům musíme fandit.
1.8.2012 9:37 Jirka
Jančurovi fandím, ale obávám se, že ani on nemá úplnou představu o jakém byznysu kamarádů Blažka a Haška se vůbec bavíme... třeba se mu podaří to klubko rozmotávat.
29.7.2012 9:11 prorok
Vážení, dovolím si tvrdit, že blbnete. Nechte si Vaše rozumy pro sebe a nevalte ty klíny do palice ostatním. Za to, že pan Jančura se pustil do těch nechutných hlavounů zasluhuje jedničku. Jeho doprava je na trhu opravdu jedničkou. Ale je mu co závidět. Vy být ma jeho místě, zalezete do kouta a budete si užívat mamonu. Buďte aspoň trohu objektivní. Copak nemáte toho svinstva kolem dost. Jakub
27.7.2012 16:04 Marcela
Jistě, Jančura vidí jen svůj zisk. Naštěstí Kalouskovi, Blažkovi a Haškovi jde jen o veejné blaho.
27.7.2012 9:52 Slávek
Jančura for Prezdent... hahaha
S.
27.7.2012 9:51 Slávek
Ten už z toho svýho autobuso-vlakovýho bizu úplně zblbl. Vidí jen svůj zisk
Slávek
26.7.2012 14:21 Cyril
To jsou hezká tvrzení, doufám, že ho Blažek s Haškem zažalují a pak se chytnou za ruce a uzavřou spolu velkou koalici.
26.7.2012 8:59 Kostelník
Pan Radim má pravdu. Jen nevím zda mu a nám z Brna k něčemu bude. Hus měl pravdu a stejně ho upálili. Od těch dob se v o tázkách pravdy moc nezměnilo. A hlavně kolik přibylo zradílků, typu Pohanků a jeho rodiny. Ti na prostej lid a pravdu z vysoka kašlou.
Copyright 2005-2020 Moderní Brno