Hlavička 2
Moderní Brno | 17.12.2012 20:59

Hloupost by měla být trestný čin

Autor: Moderní Brno

Hloupost by měla být trestný čin

Rozhovor s Milošem Zemanem.

Expremiér, důchodce z Vysočiny a jedna z nejvýraznějších postav českých prezidentských voleb.

 

Nedávno jste navštívil Brno, jak na Vás působí?

Brno je přátelštější než Praha, Rakušané mají pro takové město výraz gemütlich. Cítím se v něm dobře a mám v něm řadu přátel. Praha je složená ze dvou částí má nádherné centrum a panelová sídliště na okraji.

 

Myslíte si, že politik může mít v politice přátele? Máte je?

Je to méně časté než v jiných profesích, ale teoreticky to možné je. Mám, ale jmenovat je nebudu, protože jim nebudu dávat polibky smrti.

 

V poslední době jste vyprovokoval Lubomíra Zaorálka k celkem divokému útoku na Vaši osobu, čím si to vysvětlujete?

Ztotožnil jsem se na základě vlastních znalostí Lubomíra Zaorálka s tím, že je to doktor Cvach české politiky, a když něco takového o někom řeknu, tak mě asi nemá důvod milovat.

 

Kandidujete v přímé volbě. Liší se legitimita prezidenta zvoleného občany od volby zastupitelským způsobem a měly se tomu přizpůsobit i jeho kompetence?

Místo legitimity bych použil prostého výrazu autorita. Ano, autorita je vždy vyšší v přímé volbě, než při volbě parlamentem. Kompetence prezidenta jsou dostatečné a některé kompetence se dosud nevyužívají, patří sem například právo pravidelně docházet na zasedání vlády, právo pravidelně vystupovat před oběma komorami parlamentu. Tato ústavní práva nebyla využívána ani Václavem Klausem ani Václavem Havlem.

 

Držel byste se pravidla, že ten kdo vyhraje volby, má mít právo dostat od prezidenta první pokus o sestavení vlády?

Zcela určitě ne, je to nesmysl. Příkladem je Jiří Paroubek v roce 2010, kdy s ním po volbách nikdo nechtěl jít do koalice. Sice vyhrál volby, ale jeho pověření by vyvolalo krizi a nestabilitu vlády, protože by zcela určitě nezískal důvěru ve sněmovně. Vítěz voleb má větší šanci než jiný kandidát, ale nemá ji automaticky, musí splnit ještě další řadu podmínek.

 

Ve společnosti a potažmo v médiích se začínají objevovat věrozvěsti, kteří tvrdí, že s politickými stranami je konec a je to archaický přežitek…

Tak, je to velmi svěží myšlenka. Naposledy s ní přišli Benito Mussolini a Adolf Hitler, kteří oba nejenom žádali, ale také prosadili zrušení politických stran. A všichni víme, jak to dopadlo, protože politický systém se stal systémem bez zpětné vazby, a tedy bez kontroly, a degeneroval.

 

Benito Mussolini je stále držitelem našeho nejvyššího státního vyznamenání, Řádu bílého lva, nebylo by vhodné, pokud byste se stal prezidentem, provést revizi těchto anomálií?

Je to zajímavá myšlenka, nedávno jsem se dočetl, že v některých pamětních knihách různých obcí jsou nejen Klement Gottwald, ale i Reinhard Heydrich stále uvedení jako čestní občané a že se to se sedmdesátiletým zpožděním dává do pořádku.

 

Údajně geniální matematik a miliardář Karel Janeček se rozhodl společnosti vnutit svůj nový volební systém s negativním volebním hlasem. Jak jeho osobu a názory vnímáte?

Já jsem se s panem Janečkem jednou, na jeho žádost, setkal a působil na mě jako ztělesnění přísloví, že dobrými úmysly je dlážděná cesta do pekla. Jsem proto, abychom věcně a klidně vzali volební zákon, abychom vzali zákon o majetkovém přiznání, kde se s panem Janečkem do jisté míry rovněž shodují, ale jenom mluvit v obecných frázích, byť to třeba vyvolává frenetický potlesk je strašně málo. Většina dnešních politiků slibuje svobodu a žádný neřekne, že je pro úpadek a diktaturu, i když to tak někdy dopadne. Já jsem se naučil nevěřit obecným frázím, za které pokládám i většinu vět o pozitivní evoluci. Věřit spíše konkrétním zákonům, to znamená pravidlům, které upravují chování lidí.

 

Jak se Vám líbí kňourání brněnského ministra spravedlnosti Blažka nad tím, že na vládě se hlasuje jmenovitě a vedou se o tom záznamy a on se prý bojí hlasovat? V Brně je totiž známý jeho alibistický přístup, že vždy chyběl při hlasování o kontroverzních tématech a pokud se již musel zúčastnit, tak nechal hlasovat tajně…

Je dobré vědět, že moje vláda byla první, kde se zavedlo hlasování. Předtím se na vládě nehlasovalo, tedy před rokem 1998. Co se týče jmenovitého hlasování, vždy jsme věděli, jak kdo hlasoval. Ze zasedání vlády se dělá magnetofonový záznam, takže ani není žádná nová věc a já ani nevidím důvod, proč by se to mělo utajovat, každý má mít odvahu postavit se za vlastní názor.

 

Vadilo někdy transparentní hlasování Vašim ministrům?

U mě se hlasovalo naprosto veřejně. Ministři sami řekli, jak hlasovali, nebyla to žádná utajovaná skutečnost. Někteří dokonce považovali za nutné zdůraznit, že hlasovali proti většině.

 

Jak se Vám líbí, když ministr spravedlnosti stahuje kárné žaloby na soudce?

Mám určitou skepsi vůči soudcům, vůči pomalosti soudního řízení, a nelze vyloučit, že někteří soudci mohou být i zkorumpováni. Koneckonců proto navrhuji zákon prokázání původu příjmů a majetku, aby se toto podezření buď potvrdilo, nebo vyvrátilo a obecně zastávám názor, že pokud je kárná žaloba zdůvodněná, tak by nebylo dobré ji stahovat. 

 

Majstrštykem tohoto údajně pravicového ministra je ovšem prohlášení, že levice sní o informační demokracii, v níž se bude zveřejňovat úplně všechno.

Svobodu nevidím ani jako levicovou, ani jako pravicovou, ale jako společnou ideu obou stran. A pokud jde o informační demokracii, no tak je naprosto jasné, že informace snižuje neurčitost našeho rozhodování, takže pokud se na nás z bulvárních médií valí záplava zpráv, a teorie informací rozlišuje zprávu a informaci, neurčitost našeho rozhodování tím zdaleka není ovlivněna. Jako odstrašující příklad bych uvedl internetové diskuze, kde ve většině případů zakomplexovaní idioti posuzují věc, které vůbec nerozumí, pak si začnou vzájemně nadávat a tím to končí, toto není informační demokracie, toto je stoka.

 

Vadí Vám i současná praxe, kdy se vytváří sofistikované mediální kauzy, proti kterým jsou internetové diskuze nevinnou záležitostí?

Ale ano, my jsme například u pana Kmenty zažili něco podobného. MF Dnes tvrdila, že máme několik černých sponzorů v závratných částkách kolem 20 tisíc korun a ti údajní černí sponzoři nám dodali místopřísežné notářsky ověřené prohlášení, že ty peníze opravdu dali. Mladá fronta ani neměla tolik cti, aby se omluvila. Ostatně tam je někdy zajímavé spojení, že tento deník panu Janu Fišerovi poskytuje slevu 93%, což podle hesla nechci slevu zadarmo asi taky něco stojí. Nicméně měl by existovat rozumný tiskový zákon, který by zakotvoval právo na omluvu a právo na odpověď. Kdyby ty bulvární noviny, a bulvární jsou dnes skoro všechny, byly podrobeny tomuto zákonu a příliš často lhaly, jako například ta Mladá fronta, tak by jim čtenáři přestali důvěřovat a tyto noviny by zkrachovaly.

 

Existuje ještě v současnosti normální politická soutěž, zajímají ještě politiky ideje? Nestala se politika jen technikou, jak rozdělit rozpočet? Bez jakékoliv vize?

Některé politiky, například mě, ideje zajímají. Jiné zajímá kariéra a koryta, vždy je to o konkrétních lidech. Mojí dlouhodobou vizí je skandinávský sociální stát a prosazení vize je běh na dlouhou trať.

 

Jaký je váš názor na rozhodnutí poslanecké sněmovny, která místo aby snížila kompetence exekutorů, je na návrh jednoho z poslanců ODS naopak zvýšila? Je to náhoda, nebo metoda?

Dám příklad, který s tímto zdánlivě nesouvisí. Když se projednávaly zákony o solární energetice, tak na návrh poslankyně Šedivé z ČSSD bylo přijato ustanovení, které limitovalo snižování dotací na solární energii na 5% ročně. Také zde se můžeme ptát, jestli to byla hloupost anebo záměr zaplacený některými firmami, které budují solární elektrárny nebo některými zájmovými skupinami exekutorů, jako je tomu v tomto případě. Aniž bych byl paranoik, myslím si, že je poctivé prozkoumat, zda za tím není záměr, i když hloupost sama by měla být klasifikována jako trestný čin.

 

Podporujete zavedení kvót pro ženy ve vedení evropských firem?

40% kvótu považuji to za naprostý nesmysl, je to dokonce urážka opravdu schopných žen.

 

Platí ještě, že rodina je základem státu?

Rodina vždy byla základ státu a vždy bude…

Diskuze


Nový příspěvek

19.1.2013 23:48 Nemelhobe
Bohužel se zde neřeší názor pana Zemana na Moravu a Moraváky. Jsem stoupencem zemského zřízení jak v Čechách tak na Moravě.
Nebudeme mluvit o moravské národnosti, stačí
se domluvit na samosprávné společnosti.Zemské zřízení je pro nás velmi důležité. Pak budou brňáci pana Zemana určitě volit.
22.12.2012 0:42 jenda benda - bedna (od whiskey)
No, tak nevím jestli je dostatečnou zárukou kvality kandidáta, že si zprasí ksicht tak jako Franz. Každopádně franzovo angažování se u skinheadů v 90. letech (a hlavně agilita, se kterou tak činil) by měla být přiejmenším impulsem k zamyšlení.
21.12.2012 11:18 Vinetou
jak taková obluda může mít tak hezkou dceru?
19.12.2012 14:17 jenda benda
ja volim Franze! pryc s alkoholiky!
18.12.2012 17:12 John
Zvláštní je, jak se v Brně Zeman nechal obluzovat lodním zpěvákem Kerndlem, že by už povedena Kerndlovic rodinka čula, že ODS přestává být cool?
18.12.2012 12:10 kostelník
Šel tudy, měl dudy, poctivě nezapískal.
Copyright 2005-2020 Moderní Brno