Hlavička 4
Jan Schneider | 3.4.2012 21:28

HYDEPARK - Kdo se bude smát na 1. máje?

Autor: Jan Schneider

Věci veřejné slíbily, že 1. května odejdou z vlády. A to prý v případě, že vláda nepodnikne kroky ke zvýšení své důvěryhodnosti. Ponechme stranou fakt, že jedním z účinných kroků ke zvýšení důvěryhodnosti by bezesporu byl i samotný odchod Věcí veřejných z vlády.
Vláda se rozhodla, že tentokrát se už vydírat nenechá. A právě Kalousek velmi rezolutně hovoří o předčasných volbách. Je to tím, že koaličním partnerům už došla trpělivost? Nebo jsou pro ně předčasné volby ve skutečnosti výhodné?

V Česku jsme si už dávno zvykli na to, že kapři si rybník nevypustí. Zapomínáme však, že rybník je už hodně vypuštěný, zadušený a mnoho potravy v něm nezbývá.
ODS i TOP 09 se rozpuštěním vlády mohou alespoň částečně rehabilitovat. Nedá se předpokládat, že by se jim vraceli voliči ve velkém, ale pořád lepší uspořádat rychlé předčasné volby, než kdyby na scénu nastoupily nové konkurenční strany a vykradly jim jejich středo - pravý elektorát.
V dalších volbách s největší pravděpodobností zvítězí ČSSD. Pokud se socialistům nepodaří vládnout s podporou komunistů, může být výsledkem širší koalice s větší či menší světe div se i s Kalouskovou TOP 09. Pokud se socialistům spojení s komunisty podaří, budou to oni, kdo bude muset vládnout v zemi, která je zadlužená, s hospodářstvím v krizi a s nutností dalších úsporných opatření. TOP 09 by po vítězství sociální demokracie v předčasných červnových volbách mohla se svým přisprostlým spícím knížetem obsadit křeslo prezidenta, spoléhajíc logicky na to, že by voliči mohli vyvažovat přemíru levice i po jejím dalším sukcesu v říjnových krajských volbách, a to již v následujících v prezidentských volbách.
Otázka, komu pomůžou Věci veřejné, když odejdou z vlády, je víceméně řečnická. Odpověď na ni je tak jasná, že paranoiky znalé poměrů v české politice musí nutně napadnout, že rozbíječe vlády z Věcí veřejných nejspíš zase dohodl a zaplatil někdo buď z koaličních partnerů, nebo snad nejpravděpodobněji někdo ze šíbrů ČSSD.

Diskuze


Nový příspěvek

Copyright 2005-2020 Moderní Brno