Hlavička 3
MB - VB | 27.10.2010 16:40

Chyťte Tůmovou!

Autor: MB - VB | Fotografie z: cssdbrno.cz

Chyťte Tůmovou!

Brnem otřásá další korupční skandál, tentokrát nikoliv za asistence protikorupční policie, nýbrž za asistence deníku Právo. Dosluhující místostarostka městské části Brno-sever Zdeňka Tůmová byla natočena, jak v autě přebírá jakýsi balík bankovek. Tůmová tvrdí, že to byla půjčka, deník Právo soudí, že šlo asi o nějaký úplatek za stavbu školní střechy.

 

Až do tohoto okamžiku by na případu nebylo nic divného, politici pořád někde něco berou, někdy si i půjčují a někdy i vracejí. Je celkem jasné, že pokud je nahrávka jediným důkazem, který policie dostane do rukou, na trestní stíhání to asi stačit nebude. Zato to stačí na pořádnou ostudu a politické kóma. I Bohuslav Sobotka, který běžně v situacích vyžadujících improvizaci neumí sestavit souvislou větu, nebývale rychle přispěchal s vyjádřením a vyzval Tůmovou k pozastavení členství i vzdání se všech funkcí na radnici Brna-severu a města Brna. (Ano, ten Sobotka, který zneužíval poslanecké náhrady a tak ho to vzalo, že je teď papežštější než papež.) Komu by se vlastně skandál Tůmové nejvíce hodil do karet?

Politické konkurenci.

Leader kandidátky konkurenční ODS Sabina Tomíšková, pravděpodobná budoucí starostka Brna-severu, by se tak mohla Tůmové pomstít za to, že se v pozici místostarostky podílela na podání trestního oznámení pro zpronevěru 120 milionů korun Tomíškovic firmou Bytasen, která donedávna spravovala byty městské části. (Taky celá spolupráce i vypovězení smlouvy s Bytasenem bylo v Brně-severu pod patronátem ČSSD, i když nikoliv pod patronátem Tůmové. ) Proč by ale ODS s takovouto nahrávkou nevyšla ven už před volbami?

Vnitrostranickým oponentům Tůmové.

Předání bankovek bylo natočeno na skrytou kameru, evidentně plánovaně. Člověk, který Tůmové peníze předával, byl zřejmě dobrý známý. Skoro rok starou nahrávku někdo schovává a vyjde s ní do médií až v době, kdy už není ohrožen výsledek voleb a nejspíš ani koaliční jednání. Mohlo jít i o pomstu za to, že Tůmová bránila sestavení velké koalice na radnici v Brně-severu, údajně mimo jiné také kvůli podanému trestnímu oznámení na Bytasen. V buňce ČSSD na Brně-severu existují už delší dobu neshody a rozbroje. Dokonce se už před volbami proslýchalo, že se spolustraníci chtějí Tůmové zbavit a nahradit ji Karlem Pospíšilem. V kuloárech se však také tvrdí, že ČSSD chce bez Tůmové v klidu a bez problémů postavit v městské části Brno-sever velkou koalici.

Jiní lidé, jiné důvody

Mohlo jít také o osobní mstu, zvrhlý humor, dokonce i o spravedlivé rozhořčení občana, který byl nucen dát úplatek. Ale na to by si snad na brněnské politické scéně nevsadil nikdo ani zlámanou grešli.

Diskuze


Nový příspěvek

Copyright 2005-2020 Moderní Brno