Hlavička 4
20.2.2019

Zeleného piva navaří přes milion půllitrů. Přesný recept znají pouze čtyři lidé

Autor: Hana Kotoučová | Zdroj: brnensky.denik.cz

Čtyři a půl tisíce hektolitrů pro lidi v České republice, přes pět set hektolitrů pro Slováky. Tolik Zeleného piva uvaří letos sládci v brněnském pivovaru Starobrno. S přípravami začali začátkem týdne. Zájemci čepované třináctistupňové pivo ochutnají na Zelený čtvrtek 18. dubna.

Pivo je zelené díky kombinaci několika důležitých faktorů. „Používáme světlý ječný slad vyráběný pouze pro tuto příležitost. Nezbytností je samozřejmě bylinný výluh a likér. Suroviny a ingredience spolu s unikátní technologií dělají Zelené pivo tím, čím je,“ objasnil tajemství neobvyklé barvy výrobní ředitel Milan Schramm. Přesný recept znají čtyři lidé.

Výluh je třeba uvařit den předem. Vyrábí se z několika druhů bylin, například i z kopřiv. Poté, co se pivo uvaří, ještě osm dnů kvasí a několik týdnů dozrává. Pivo se dále filtruje a přidává se likér.

O nápoj je každoročně velký zájem, víc než předchozí roky ho ale nebude. „Zeleného piva vaříme stále stejné množství, protože se snažíme zachovat jeho exkluzivitu a speciálnost,“ řekl sládek Svatopluk Vrzala.

Pivo hostinští čepují pouze na Zelený čtvrtek. Pokud však nevyčerpají všechny zásoby, pokračují i další dny.

Zelenou třináctku ve Starobrnu vaří už čtrnáct let. „Na zelené pivo chodím každý rok. Je to skoro jako velikonoční tradice,“ řekla Brňanka Lucie Čechová.

Copyright 2005-2020 Moderní Brno