Hlavička 2
13.3.2019

Zatýkání na radnici: koalice na Brně-středu zůstává, ANO ztratí odbor investic

Autor: Michal Hrabal, Ondřej Kaloud | Zdroj: brnensky.denik.cz

Koalice Brna-středu složená ze zástupců občanských demokratů, ANO a lidovců bude i přes kauzu na tamní radnici pokračovat. „Hnutí ANO splnilo všechny naše podmínky, nevidím překážku v pokračování koalice,“ řekl v úterý starosta městské části za občanskou demokracii Vojtěch Mencl. Vše musí ještě potvrdit klub zastupitelů, jenž se sejde v úterý odpoledne.

 

Zástupci ANO ztratí odbor investic. Radní Jiří Švachula, který je ve vazbě za výhody při sjednávání veřejných zakázek, má rezignovat do středy, pak jej zastupitelé odvolají. „Záleží na zástupcích ANO, koho navrhnou. Pokud vím, tak by to mohla být zastupitelka Ludmila Oulehlová jako radní bez portfeje. S tím nemáme problém,“ sdělil Mencl.

Kdo převezme odbor investic, zatím není jasné. „Budeme se na tom domlouvat s lidovci,“ uvedl Mencl.

Kromě Švachuly je ve vazbě také místostarosta Ivanovic Petr Liškutin a podnikatelé ve stavebnictví a realitách Petr Kalášek, Pavel Ovčarčin a Lubomír Smolka. „Ovčarčin a Liškutin podali na vazbu stížnost," sdělila mluvčí brněnského městského soudu Petra Hovorková.

Obvyklý postup je podle ní takový, že jakmile uplyne lhůta pro podání stížnosti, vypracuje soud předkládací zprávu a spis následně i se stížností předloží Krajskému soudu v Brně, který o stížnosti bude rozhodovat.

V pondělí večer složil funkci po jednání ANO předseda brněnského hnutí Pavel Dvořák. Zástupci hnutí se shodli také na vyloučení členů, kteří po policejní razii skončili ve vazbě kvůli podezření z trestných činů.

Do čela hnutí v Brně se postaví starostka Králova Pole Karin Karasová. „Po odstoupení předsedy Dvořáka z rodinných důvodů povedu organizaci,“ sdělila Karasová.

Za výhody při sjednávání veřejných zakázek je ve vazbě radní Brna-středu Jiří Švachula a místostarosta Ivanovic Petr Liškutin, který za zakázky zodpovídal jako úředník. „Navrhli jsme jejich vyloučení z hnutí a vyzvali je ke složení jejich mandátů v městských částech,“ uvedl místopředseda hnutí Petr Vokřál.

Večerní schůzka potvrdila informace ivanovické starostky Jany Bohuňovské z odpoledne. „Dohodli jsme se na tom s Jiřím Faltýnkem, který místní organizaci vede. Petra Liškutina oslovíme přes jeho právníka. Zatím čekáme na oficiální informace a vyjádření,“ uvedla Bohuňovská.

Prošetření kauzy na radnici Brna-středu budou v úterý na jednání kontrolního výboru požadovat zastupitelé z hnutí Žít Brno. „Je nutné prošetřit, zda byly všechny zakázky v souladu s metodikou a zákonem,“ sdělil zastupitel Gabriel Kurtis.

Policisté minulý týden zasahovali i v antimonopolním úřadě. Nikoho však nezatkli. „Důvodem vyšetřování bylo údajné ovlivňování veřejných zakázek. To je však vyloučeno, jelikož rozhodování úřadu je vždy dvoustupňové a podílí se na něm řada zaměstnanců,“ uvedl v pondělí mluvčí instituce Martin Švanda.

Copyright 2005-2020 Moderní Brno