Hlavička 3
7.3.2019

Zastupitelé Brna nevěří zabydlování rodin v nouzi, údaje jsou prý zkreslené

Autor: Milada Prokopová | Zdroj: brno.idnes.cz

Nevěříme, že je to tak úžasné, jak závěrečná zpráva prezentuje. Tak se dají stručně shrnout námitky brněnských zastupitelů k výsledkům Rapid Re-Housingu. Projekt rychlého zabydlování rodin z ubytoven město testovalo od dubna 2016 do srpna 2018 ve spolupráci s organizací IQ Roma servis.

S nápadem přišlo v minulé koalici hnutí Žít Brno, to však dnes v zastupitelstvu chybí. A na diskusi to bylo znát. Na obranu zprávy nevystoupil nikdo, zato kritika se nesla ze strany vedení města i z opozice.

Cílem projektu bylo ukončit bezdomovectví 50 rodin na déle než rok. Podle zprávy se plán podařilo splnit na 96 procent. Úspěch podporují také dvě prestižní ocenění – z Bruselu za nejlepší projekt ukončující bezdomovectví a z Vídně za nejlepší sociální inovaci.

Podle zastupitelů je však hodnocení záměrně vylepšené. „Materiál nebere v úvahu stoupající dluhy rodin, které se dnes pohybují kolem 430 tisíc korun. Není jasné, zda do nich jsou započteny i odpady, ani kolik lidí po přidělení bytu začalo pracovat. To chceme doplnit,“ řekla starostka městské části Královo Pole Karin Karasová z nyní opozičního ANO.

Právě toto hnutí přitom v minulosti projekt podporovalo. Karasová i tak navrhla, aby byl bod stažen z programu. A zastupitelé se k ní přidali.

Mimo jiné chtějí vědět, k čemu sloužil Podpůrný fond, kterým prošlo 38 tisíc korun, a jak byly zaplaceny dluhy při prodlužování smluv.

Zajímá vás dění v krajích?

Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.

Podle náměstka primátorky pro sociální oblast Roberta Kerndla(ODS) je Rapid Re-Housing, který platila Evropská unie, z úrovně města ukončený. Vedení Brna nyní bude zvažovat, zda se k němu za určitých podmínek vrátí, to už by však náklady neslo město.

Na Rapid Re-Housing jsou však navázané další projekty. Ty představují dotaci čtyř milionů pro IQ Roma servis.

„Je třeba doplnit další informace, například kolik peněz město vynaložilo na rekonstrukci bytů, protože těch se evropská dotace deset milionů netýkala. Pak rozhodneme, co dál,“ poznamenal Kerndl.

Copyright 2005-2020 Moderní Brno