Hlavička 3
8.3.2019

Výměna bytů městských bytů v Brně: lidé podali už 1498 nabídek

Autor: Hana Kotoučová | Zdroj: brnensky.denik.cz

Už skoro tři čtvrtě roku visí inzerát Martiny Králíčkové na internetovém portálu Výměna bytů ve vlastnictví statutárního města Brna. Na vhodný protějšek k výměně čeká ještě dalších 628 obecních bytů.

S webem, který představitelé města spustili skoro před rokem a půl, je náměstek primátorky Petr Hladík spokojený. „Mám na něj jen pozitivní ohlasy,“ řekl. Zájem dokazuje i počet inzerátů. Lidé jich vložili už téměř patnáct set.

Králíčková žije v městském bytě 2+1 na brněnském sídlišti Lesná. S manželem se rozhodli, že chtějí do většího poté, co se jim loni narodilo druhé dítě. „Na stránkách Výměny máme inzerát skoro celou dobu. Nikdy se mi ale nikdo neozval, možná tak jednou. Přijde mi, že je to tam docela mrtvé,“ řekla žena.

Hledala i přes internetové inzerce a sociální síť Facebook, do schránek nosila letáky. Úspěch to ale dosud nepřineslo. „Na několik inzerátů na webu Výměny jsem už odepsala, ale zatím nic nevyšlo. Stalo se třeba, že se obyvatelé druhého bytu poté ani neozvali,“ vyprávěla.

Zájemci o výměnu vyplní formulář, kde uvedou, jaký byt nabízí a jaký hledají. Web informace vyhodnotí a najde inzeráty, které požadavkům vyhovují. V tomto bodě se od spuštění pravidla už mírně změnila. „Zavedli jsme možnost odeslat zájem o byt, i pokud se neshodují parametry požadovaného a nabízeného bytu,“ vysvětlila Radka Loukotová z tiskového střediska města.

Pokud mají o výměnu zájem nájemníci obou bytů, web zprostředkuje kontakty. Lidé poté vyplní žádost, kterou pak každý z nájemců podá u úřadu své městské části. Svolení či zamítnutí následně projedná bytová komise a rada dané městské části. Proces trvá asi měsíc.

I když už skoro devět set inzerátů ze stránky zmizelo, neznamená to, že tolik bytů lidé pomocí stránky vyměnili. Ne všechny výměny totiž dokončili. Přesný počet se zjistit nedá. „Údaj systém zpětně nezjišťuje. Portál slouží jen k předání vzájemných kontaktů, výměnu má pak na starost městská část,“ vysvětlila Loukotová.

Číslo ale neznají ani radní městských částí. „Nevíme, jestli se zájemci seznámili přes server, nebo jinak,“ řekl starosta městské části Brno-sever Martin Maleček.

Podle Hladíka lze jen těžko zjistit, jak se lidé na výměně dohodli. „Zkušenost je ale taková, že server využívá většina,“ tvrdil.

Například v Brně-severu je všech žádostí o výměnu obecních bytů pouze několik za měsíc, v Žabovřeskách průměrně jen jedna.

Kromě portálu, internetových inzercí nebo třeba skupin na sociálních sítích zájemci využijí i realitní kanceláře. „Přes ně hledají výměnu lidé, kteří neovládají počítač. Tato možnost je však dražší, protože musí zaplatit provizi,“ dodala Loukotová.

Výměny obecních bytů zprostředkovává i majitelka realitky T PROfi group Jana Kučerová. „Zájem je i po spuštění webu stejný,“ prohlásila.

Copyright 2005-2020 Moderní Brno