Hlavička 2
7.5.2018

Vinohrady má před mrazy ochránit obří vrtule, která promíchá vzduch

Autor: Ivana Solaříková | Zdroj: brno.idnes.cz

Zhruba na půl miliardy korun odhadli vinaři loňské škody, které jim způsobil mráz na konci dubna. Jedněmi z nejpostiženějších byly plochy u Velkých Bílovic, kde mráz spálil 60 až 80 procent vinohradů. Zdejší vinařství proto do boje s nízkými teplotami nasadí novinku v podobě obří vrtule.

„I když jsme se snažili vinohrady ochránit postřikováním vodou nebo zapalováním balíků slámy, nic z toho se neosvědčilo úplně ideálně,“ říká David Mádl, jehož vinařství Malývinař letos jako vůbec první v České republice chce otestovat zcela novou metodu, jak přízemním mrazíkům vzdorovat.

„Teplý vzduch prohřátý v průběhu dne zůstává nahoře, zatímco mráz padá dolů. Vrtule bude obojí promíchávat,“ vysvětluje David Mádl.Jakmile meteorologové upozorní na hrozící nízké teploty, vyjede do řádků vinohradu traktor s neobvyklým přívěsem. Na něm poveze obří vrtuli, ne nepodobnou těm, které lidé znají z leteckých motorů. Zhruba metrové listy rotoru se pak roztočí ve výšce až osmi a půl metru.

Přístroj má navíc automatická čidla, která jej spustí, jakmile teplota klesne na 1,5 stupně Celsia. A vinici má ochránit až při sedmistupňovém mrazu. Vinař teď s napětím očekává, jestli v půli května dorazí „tři zmrzlí muži“.

„Na jednu stranu doufáme, že mrznout nebude, na druhou stranu bychom potřebovali vyzkoušet, co přístroj zvládne. Měl by ochránit pět hektarů,“ popisuje.

Zařízení lze navíc naklánět pod různými úhly, takže pracuje efektivněji. Pohání ho přitom dieselový motor, který za dvanáct hodin provozuspotřebuje asi 40 litrů nafty.

Přístoj by mohl mít využití nejen ve vinařství. „Je možné jej napojit na zdroj vody a spustit mlžení, což lze použít nejen v protimrazové ochraně, ale také třeba ke snižování prašnosti nebo chlazení v živočišné výrobě. Dá se využít i jako sušicí zařízení pro plody v ovocnářství nebo zelinářství před sklizní,“ popisuje dodavatel stoje Roman Dvořák.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno