Hlavička 2
13.3.2019

Van Houtenová, Roden a spol. Brno zažilo premiéru Skleněného pokoje

Autor: Markéta Lankašová | Zdroj: brno.idnes.cz

Asi stovka fanoušků se sešla v úterním podvečeru před brněnským kinem Scala, kde přivítali hlavní hvězdy filmu Skleněný pokoj, který si právě v Brně odbyl světovou premiéru. Největší ohlas sklidila Carice van Houtenová známá ze seriálu Hra o trůny.

Nizozemská herečka si ve filmu, který zachycuje osudy brněnské vily Tugendhat, zahrála jednu z hlavních rolí. „Obě postavy jsou velmi tajemné, volnomyšlenkářské, mystické,“ srovnala Hanu ze Skleněného pokojes Rudou kněžkou z kultovního seriálu. „Já sama taková v soukromí nejsem, cítím se spíš nudná,“ vtipkovala.

V Brně si van Houtenová zahrála po boku Karla Rodena, nedávno zase spolupracovala s Tomem Cruisem, takže mohla oba herce porovnat. „S Karlem Rodenem se mi hrálo velmi dobře. Karel je stejně dobrý herec jako Tom Cruise, jenom má tu výhodu, že je vyšší,“ pousmála se.

Kromě ní a Rodena se po červeném koberci před Scalou prošla třeba Jana Plodková, Vladimír Polívkanebo dětští herci, kteří se ve snímku také objevili. Dorazil i scénárista Petr Kolečkos přítelkyní, režisér Julius Ševčíka producent filmu Rudolf Biermann. 

„Film je pro dvanáctileté a starší diváky, ale já sám jsem se od svých sedmi let dostal všude, kam jsem chtěl,“ smál se před premiérou Biermann. 

Asi neumím dost dobře anglicky, poznamenal Hřebejk

Slavnostní brněnskou premiéru si nenechal ujít ani spisovatel Simon Mawer. Právě jeho román Skleněný pokoj se stal předlohou filmu. Nedlouho po něm přišel i český režisér Jan Hřebejk, který se původně měl Skleněného pokoje ujmout. 

„Proč to nevyšlo? Asi neumím dost dobře anglicky,“ odpověděl s nadsázkou. „Necítím hořkost. Všichni, kteří se do filmu zapojili jsou skvělí. Na film se těším,“ ujistil Hřebejk. 

Promítání mělo začít přesně v 18 hodin, ale tento čas organizátoři nedodrželi. Důvodem bylo drobné zpoždění hvězd a pak lapálie, kterou zažil další herec z filmu Roland Møller.

Cestou ke kinu se mu rozvázal motýlek a nešel mu zavázat ani původní, ani další, který mu organizátoři nabízeli. Proto vedle úsměvů rozdával na koberci i peprná slova. 

Moderátoři slavnostního večera rozdali mezi fanoušky dvě desítky lístků a také drobné ceny jako knihy a trička, které dávali za správně zodpovězené otázky. Fanoušci uhodli třeba počet natáčecích dní ve vile Tugendhat, kterých bylo 33, nebo cenu rekonstrukce slavné budovy, která stála 174 milionů korun.

Copyright 2005-2020 Moderní Brno