Hlavička 2
13.11.2018

V Brně začnou pokutovat porušení modrých zón, dřív nemohli do registru

Autor: Marek Osouch | Zdroj: brno.idnes.cz

Auta s kamerami jezdí v modrých zónách v Brně už od začátku září, posbírané záběry parkujících aut však nikdo dosud nevyužil. Žádný řidič, který si nezaplatil parkování, tak ani nedostal pokutu. Systém pokutování se rozjíždí teprve dnes.
 

Zatím bude fungovat jen v režimu pilotního testování.

„Půjde o řešení automatizovanou cestou, ale po jednotlivých případech, aby bylo možné podrobně sledovat, zda nedochází k chybám. Tímto způsobem budou vyhodnocována data z minulých dnů,“ uvedl pověřený vedoucí odboru dopravy brněnského magistrátu Pavel Pospíšek.

Podle mluvčího strážníků Jakuba Ghanema nebude zkušební provoz jen nanečisto. Člověk, který nezaplatil za parkování, už skutečně může dostat pokutu.

„Pozvolným tempem budeme posuzovat jednotlivé případy,“ upřesnil mluvčí.

Právě strážníci totiž mají ověřit, že automatizovaný systém vyhodnotil neoprávněně parkující auta správně a nezaměnil na registrační značce například nulu za osmičku.

Strážníci budou vyhodnocovat i zpětně případy od začátku listopadu. Co bude s nasbíranými daty za září a říjen, se teprve uvidí.Pokutu posílá až magistrátní odbor dopravněsprávních činností. Ten si však zapomněl včas požádat o přístup do registru vozidel, jak už dříve zjistil Český rozhlas. Získal ho až od 31. října, proto se celý systém pokutování rozjíždí s takovým zpožděním.

Podle technického ředitele Brněnských komunikací Aleše Kellera se podařilo snímání auta s kamerami vyladit tak, aby bylo spolehlivé, až na přelomu září a října. Minimálně září tak budou mít řidiči nejspíš odpuštěné.

V modrých zónách budou ovšem kromě automatického systému dál parkování kontrolovat – a případně i pokutovat – také strážníci.

„To, že auto stojí někde na chodníku nebo blízko přechodu, kde stát nemá, si musí vyřešit někdo jiný. Kamerový vůz nenahrazuje policistu,“ dodal Keller.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno