Hlavička 3
30.1.2019

V Brně už mají recept, jak stihnout územní plán. Zjednoduší k němu cestu

Autor: Milada Prokopová | Zdroj: brno.idnes.cz

Harmonogram, podle něhož včas dokončí nový územní plán, odtajnilo vedení Brna. Podle náměstka primátorky pro územní rozvoj Petra Hladíka jde o komplex opatření, která mají vést k jedinému cíli – aby 1. ledna 2023 nezůstalo druhé největší město bez klíčového dokumentu.

Návrh má schválit dubnové zastupitelstvo. „Rozhodli jsme se, že aktualizaci současného územního plánu, na níž se už pracuje, rozdělíme na dvě části. Na ty, které lze pořídit zrychlenou cestou podle novely stavebního zákona, a ty, jež potřebují vyhodnocení vlivů na životní prostředí a jsou dotčené krajskými zásadami územního rozvoje,“ popsal Petr Hladík(KDU-ČSL). 

K jednodušším změnám se lidé vyjádří ve veřejném projednání už letos na podzim a zastupitelé je mají schválit už v příštím roce.

Složitější skupina opatření se pak projedná klasicky v rámci přípravy nového územního plánu a bude jeho součástí. Návrh plánu má být pro veřejné projednávání nachystaný na jaře 2020 a druhé kolo přijde na řadu o rok později už s aktualizovanými krajskými zásadami územního rozvoje.

 

K tomu, aby plán stihli, má přispět i posílení odboru územního plánování a rozvoje (OUPR) brněnského magistrátu. Ten už v létě přijal šest nových lidí, nyní má tedy 55 úředníků a o přijetí dalších stálých pracovníků se ještě jedná.

„Využijeme také pomoci expertů ze stavebních úřadů i z Kanceláře architekta města (KAM) a počítáme i s externími spolupracovníky. Posílíme odbor také z hlediska techniky,“ upřesnil radní pro územní rozvoj Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Termín do konce roku 2022 je realistický, je přesvědčen Ander

Balík změn stávajícího plánu zahrnuje podle ředitele KAM Michala Sedláčka250 návrhů – od těch nejmenších, kdy si někdo chce postavit na nově koupeném pozemku domek, až po velké soubory, jako jsou protipovodňová opatření.

„Návrh změn jsme už zakreslili a připravili a i po vyřazení těch složitějších tam zůstane asi 140 jednodušších změn, které stačí projednat jednou a budou hotové ještě v roce 2020,“ poznamenal Sedláček.

Termín, do kdy musí mít Brno nový plán hotový, určuje zákon. Prodloužit ho může jen Sněmovna přijetím zákona nového. Politici si však tento scénář nepřipouštějí. „Nevidíme žádné zásadní riziko, které by mělo termín ohrozit, takže s žádným ‚lex Brno‘ nepočítáme,“ ujistil Chvátal.

Podle bývalého náměstka primátora Martina Andera(SZ), pod nějž spadalo územní plánování v období minulé brněnské vlády, byl jím nastavený harmonogram reálný.

„K dokončení nového územního plánu stačí zpracovat návrh a projednat jej s veřejností. To se za čtyři roky objektivně stihnout dá, budou-li KAM i OUPR postupovat v součinnosti a poběží-li souběžně všechny procesy, které takto běžet mohou,“ uvedl Ander.

Podle něj není třeba strašit veřejnost a investory novým katastrofickým scénářem. „Harmonogram městského architekta z loňského podzimu, kdy práce na územním plánu přebíral, jasně dokládaly, že termín do konce roku 2022 je realistický,“ podotkl Ander.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno