Hlavička 2
20.2.2019

V Brně nečekaně objevili středověkou zeď s gotickými portály

Autor: Markéta Lankašová | Zdroj: brno.idnes.cz

Zhruba čtyřicet metrů dlouhá zeď na severní straně kopce pod svatopetrskou katedrálou v Brně přinesla nečekané překvapení tamním archeologům. Objevili v ní původní gotické portály a cihlové oblouky, které se skrývaly pod vrstvou omítky.

„Dva gotické portály nás překvapily, ale i samotná zeď je výjimečná svou délkou. Po odkrytí jsme zjistili, že měla i stínky. To jsou výstupky, za kterými se běžně schovávala hradní stráž. Tady ale měly úlohu čistě estetickou,“ poznamenal Marek Peška z archeologického spolku Archaia, který má restaurování zdi na starosti.

„Do výšky půl druhého metru je čistě středověká, později ji nikdo nepřestavoval. Až nejspíš v baroku ji dostavěli do dnešní výšky. Mezi nízkými městskými domky musela vyčnívat, stejně jako katedrála,“ dodal Peškův kolega Václav Kolařík.

Speciální tým už zeď znovu omítnul. Odborníci předpokládají, že v 15. století ani nikdy později nebyla zcela holá.

Cihlovou zeď archeologové řadí mezi několik málo středověkých památek v Brně. Loni odkryli podobné zdi v nedaleké uličce Václava Havla, nejvýraznější středověkou památkou ve městě je však budova Staré radnice.

Chystá se otevření „zakázaných“ zahrad

Práce na zdi souvisí s přípravami dosud nepřístupných zahrad pod svatopetrskou katedrálou na jejich historicky první otevření běžným návštěvníkům, které brněnské biskupství chystá na příští jaro.

Podle ní si návštěvníci v zahradách nejen odpočinou, ale mohou tam pořádat i společenské a kulturně-vzdělávací akce. „Do zahrad vstoupí třemi branami. Díky instalaci rampy bude zajištěn také bezbariérový přístup,“ přislíbila.„Cílem je obnova původního charakteru zahrad. Oprava spočívá zejména v terénních a vegetačních úpravách a v rehabilitaci historických ohradních zdí,“ popsala mluvčí biskupství Martina Jandlová.

Pod Petrovem pracují odborníci už od loňského října. Na revitalizaci dosud „zakázaných“ zahrad získalo biskupství dotaci 11 milionů korun od Evropské unie. „Předpokládáme, že v květnu 2020 bude hotovo,“ podotkla Jandlová.

Modernizací projdou nejen zahrady, ale také přístavek pod ohradní zdí. V návaznosti na něj plánuje biskupství vybudovat prostor pro výstavy Diecézního muzea a navíc sociální zařízení a zázemí pro matky s dětmi.

Copyright 2005-2020 Moderní Brno