Hlavička 4
30.5.2018

V Bohunicích vyrostla polní nemocnice. Trénuje v ní Trauma Team

Autor: Eliška Gáfriková | Zdroj: brnenskydenik.cz

Pomáhali tisícům lidí. Působili po zemětřesení v Pákistánu či Nepálu. Český Trauma Team v úterý a středu trénuje u bohunické Fakultní nemocnice. Lidé se mohou podívat na jeho vybavení a zjistit více o práci jeho členů.

Při cvičení členové týmu, jehož zdravotnickou část tvoří lékaři a zdravotníci z Traumacentra Fakultní nemocnice, postavili polní nemocnici. Její součástí je třeba stan pro příjem raněných. „Pracuje v něm lékař a dva zdravotníci. Každý pacient dostane tabulku a označíme jej na barevné škále. Červení pacienti jsou v ohrožení života, žlutí potřebují akutní péči a zelené ošetříme na ambulancích. V tomto stanu je pacient jen nezbytně nutnou dobu, zjišťujeme třeba rozsah poranění,“ uvedl lékař Radek Pikula.

Práce týmu v polních podmínkách je psychicky i fyzicky náročná, lékaři a zdravotníci se střídají po čtyřech až šesti hodinách.

Trauma Team už existuje jednatřicet let. Lidé u nemocnice mohou vidět celý komplex stanů, mezi nimi třeba sedm zdravotnických. „V počátcích používal vybavení od armády, čtyři základní stany, přístroje či operační sál,“ popsal vedoucí lékař Trauma Teamu Petr Nestrojil.

V následujících měsících čeká Trauma Team zásadní změna. „Do konce září by se měl rozšířit o další odborníky, třeba praktické lékaře či gynekology a porodníky,“ zmínil ředitel bohunické Fakultní nemocnice Roman Kraus.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno