Hlavička 2
2.10.2018

Úřady nemohou sehnat zaměstnance. Zájemcům vadí nízké platy

Autor: Martina Hykšová | Zdroj: brnensky.denik.cz

K úřadům, které hledají neustále nové zaměstnance, patří radnice Brno-střed. Najít je není snadné, připouští mluvčí městské části Kateřina Dobešová. „Chod úřadu to sice neovlivňuje, ale s větším počtem lidí by to šlo samozřejmě lépe,“ okomentovala situaci.

Podle Dobešové je hlavní problém výše platu, kterou může úřad pracovníkům v úřednických i neúřednických pozicích nabídnout. Musí se přísně řídit tabulkami. „Často slýcháme, že nabízíme málo,“ uvedla.

Na stránkách Brna-středu byla koncem minulého týdne například nabídka pro pracovníka v sociálních službách. Inzerát zájemcům nabízel plat od 12 530 do 18 920 korun měsíčně. To je hluboce pod průměrnou mzdou v Jihomoravském kraji, která se ve druhém čtvrtletí tohoto roku podle Českého statistického úřadu dostala na 30 470 korun.

Nízký plat se snaží vedení radnice zaměstnancům nahradit výhodami. „Mají například možnost dalšího vzdělávání. Dostávají slevové kupony či příspěvek na rekreaci,“ řekla za Brno-střed Dobešová.

Potíže se zaměstnanci má i Brno-sever. Tam musí na některé pozice vypisovat výběrová řízení opakovaně. „Zájemců není tolik, co dříve. Záleží však také na odboru, kam chceme pracovníky sehnat. Velké problémy máme se stavebním odborem, s techniky nebo právníky,“ uvedl starosta Martin Maleček.

Zkušenosti s nedostatkem technických pracovníků potvrzuje i Úřad práceČeské republiky. „Právě v této oblasti se zaměstnavatelé napříč všemi obory potýkají s problémy. Nemohou najít kvalifikované zaměstnance,“ podotkla mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková obecně varovala, že se někteří zaměstnavatelé vyrovnávají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků tak, že sníží požadavky, které na ně mají. „V současnosti se už nedbá na profesní způsobilost, řada zaměstnavatelů si pracovníky zaškoluje,“ řekla.

Nedostatek lidí na některé pozice trápí i brněnský magistrát. Letos v květnu zastupitelstvo schválilo náborový příspěvek až padesát tisíc korun na těžko obsaditelné pozice.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno