Hlavička 3
6.11.2018

Unikátní autobus pohání plyn vznikající při čištění odpadní vody

Autor: Marek Osouch | Zdroj: brno.idnes.cz

Brněnský dopravní podnik vyslal do ulic autobus, který jezdí na plyn vznikající při čistění odpadních vod. V Česku je to unikátní využití, dopravní podnik se tím zapojil do pilotního testování.

Podle ředitele Dopravního podniku města Brna (DPMB) Miloše Havránka je to chytré řešení, které přispívá k soběstačnosti města. „Odpad, který lidé vyprodukují, opět může sloužit lidem,“ uvedl generální ředitel dopravního podnikuMiloš Havránek.

Autobusem na bioCNG, jak se pohon nazývá, můžou cestující jet na linkách spojujících brněnské Chrlice a Modřice s centrem města. Testovací období projektu potrvá do prosince a poté ho čeká vyhodnocení. Iniciátoři projektu však už teď čekají úspěch.

„Na příkladu Brna chceme ukázat, že využitím biologicky rozložitelných odpadů vyprodukovaných na území města můžeme získat dostatek energie na celoroční pohon přibližně až padesáti autobusů městské hromadné dopravy,“ prohlásil iniciátor a realizátor projektu Petr Novotný z Institutu cirkulární ekonomiky.

Vedle dopravního podniku jsou v projektu zapojené také Brněnské vodárny a kanalizace, které bioplyn pro autobus dodávají.

„Alternativní energetické využití bioplynu má velký potenciál. Chceme odzkoušet efekt úpravy kalového plynu vznikajícího na čistírně odpadních vod v Modřicích na kvalitu zemního plynu a dále s ním pracovat jako s ekologickým zdrojem energie,“ uvedl za Brněnské vodárny a kanalizace ředitel kanalizační sekce

Copyright 2005-2019 Moderní Brno