Hlavička 4
20.3.2019

Švachula podle spisu paralyzoval systém zakázek, z úplatků měl devět milionů

Autor: Robin Krutil | Zdroj: brno.idnes.cz

Téměř devět milionů korun podle vyšetřovacího spisu inkasoval z úplatků bývalý brněnský radní Jiří Švachula, kterého předminulý týden zadrželi policisté. Podle jejich zjištění nenápadný politik založil organizovanou skupinu, která zcela ovládla systém zakázek na radnici Brna-střed.

O detailech z usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci informoval server iRozhlas.cz.

Nyní už bývalý člen hnutí ANOŠvachula, který měl na radnici na starosti investice a správu bytových fondů, podle spisu vytvořil organizovanou skupinu, která přidělovala všechny stavební zakázky okruhu exkluzivních firem.

Tato „chobotnice“ podle vyšetřovatelů podchytila zakázky radnice Brna-střed za 116 milionů korun, správy nemovitostí Brna-střed za 26 milionů a jednu zakázku společnosti Technické sítě Brno za 38 milionů korun.

Vyšetřovatelé zatím nevědí, jak přesně mechanismus fungoval, ale členové sítě měli přesně určené role a vítězné firmy se u zakázek střídaly.

„Jednotlivé články této organizované zločinecké skupiny měly jasně definováno svoje postavení, rozsah a podobu účasti v tomto systému, kdy komunikace ve skupině probíhala při respektování hierarchie a konspirace,“ uvedli kriminalisté.

Švachula přes dvacet milionů převedl matce

Skupina si podle vyšetřovatelů rozdělila úplatky za víc než 17 milionů korun, za což „přihrála“ zapojeným firmám zakázky za 180 milionů. Sám Švachula si přišel na téměř 8,8 milionu.

Nakonec vyšetřovatelé zajistili čtyři Švachulovy nemovitosti, konkrétně jeho byt v Brně, garáž, chatu se zahradou nedaleko Brna a další nemovitost u zámku v Čejkovicích na Hodonínsku. Celkem podle usnesení státního zastupitelství policie zajistila Švachulův majetek za 20,5 milionu korun.Policisté se poté snažili odhalit Švachulův majetek, na jeho účtech však vystopovali jen něco přes 300 tisíc korun. Zároveň ovšem zjistili, že přes dvacet milionů převedl na účet své matky, k němuž má přístup.

Klíčové jsou pro kriminalisty výpovědi podnikatelů Samana El-Talabaniho a jednoho dalšího stíhaného, kteří spolupracují a usilují o status spolupracujících obviněných. El-Talabani pro Švachulu údajně vytipovával vhodné firmy, v roce 2006 však systém opustil a nahradil jej v něm úředník Petr Liškutin (ANO), který patří mezi celkem devět obviněných osob.

Manipulování se zakázkami podle usnesení státního zastupitelství dokládají také další dvě výpovědi. „Přímo potvrzují způsob, jakým byly úplatky v daném případě ‚administrovány‘,“ píše v dokumentu státní zástupce.

„Přehlédnout pak nelze další důkazy, jako jsou odposlechy a záznamy ze sledování osob a listinné důkazy, které byly ve věci zajištěny,“ dodává s tím, že do systému mohlo být zapojeno ještě víc lidí.

Veřejné zakázky radnice manipulovali přes čtyři roky

Kromě Švachuly a Liškutina, které hnutí ANO ze svých řad po jejich zadržení vyloučilo, skončili ve vazbě také jednatel realitní firmy Finrax Pavel Ovčarčin, jednatel realitní společnosti Geotest Real Petr Kalášek a šéf stavební firmy KROS-stav Lubomír Smolka.

Obviněni byli rovněž El-Talabani, vedoucí technického oddělení správy nemovitostí městské části Brno-střed Petr Kosmák, spolumajitel a jednatel stavební firmy MTc-stav Ivan Trunečka mladší a majitel brněnské stavební firmy MT-mont Michal Unzeitig. Tato čtveřice je stíhána na svobodě.

Policisté skupinu kolem Švachuly obvinili z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Hlavním aktérům hrozí tresty 10,5 až 16 let vězení.

„Obviněnému Jiřímu Švachulovi je kladeno za vinu mimořádně společensky škodlivé jednání v podobě založení a dlouhodobého řízení organizované zločinecké skupiny, důsledkem jejíž činnosti bylo po dobu více než čtyř roků faktické paralyzování řádného přidělování veřejných zakázek v rámci radnice Brno-střed,“ uvádí se v dokumentu.

Copyright 2005-2020 Moderní Brno