Hlavička 3
12.10.2017

Studenty ekonomie oddělí při experimentech vysouvací desky. V nové laboratoři

Autor: Jiří Král | Zdroj: brnenskydenik.cz

Moderní vědecké prostředí a jiný pohled na studium. To si slibují od dvou nových laboratoří vyučující na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. „V ekonomii je hodně věcí, které nejsou jen o otevření knih. Nové laboratoře pomohou studentům uvědomit si to,“ řekl ředitel Laboratoře experimentální ekonomie Jiří Špalek.

Do větší laboratoře se vejde čtyřiadvacet lidí, do menší dvacet. Obě budou sloužit k ekonomickým a sociálním experimentům. Ve třídě původně byly jen papírové bedny, které sloužily jako přepážky, aby studenty neovlivňovalo chování ostatních účastníků experimentu.

Mezi každým počítačem jsou desky, které učitelé podle potřeby ovladačem zasunou či vysunou. „Při experimentech je zcela nezbytná anonymita. Lidé v nich soupeří proti sobě. Nesmí vidět, jak se jejich soused tváří a už vůbec ne, co má na obrazovce,“ vysvětlil vedoucí oddělení pro strategii a projektovou podporu na fakultě David Póč.

Na celý pokus dohlíží tutoři z vedlejší místnosti, z které mají přístup ke všem údajům v laboratoři.

Častým tématem ekonomických experimentů bývá placení daní. Účastníci jsou při nich postavení do reálných situací a z jejich chování je poté možné zjistit například pohled na současný systém odvodu daní.

První studenti si laboratoř vyzkoušeli minulý týden, plně se však do výuky zapojí až ten příští. Vybudování laboratoří stálo dvanáct milionů korun. Peníze škola získala od státu a z fondů Evropské unie.

Copyright 2005-2018 Moderní Brno