Hlavička 2
2.10.2018

Rostoucí nájmy ženou studenty zpět na koleje, v Brně jich je nedostatek

Autor: Vojtěch Labuda | Zdroj: brno.idnes.cz

Za poslední čtyři roky vzrostly ceny nájmů v brněnských bytech v průměru o dva tisíce korun. Právě to je hlavní důvod, proč studenti, kterým nedávno začal nový semestr, opět zvyšují zájem o vysokoškolské koleje.

Kapacita kolejí ale ani zdaleka nestačí pokrýt trend, který byl v předchozích letech přesně opačný. „Letošní poptávka po místech na kolejích vzrostla až dvojnásobně oproti loňsku, museli jsme tak odmítnout 900 studentů,“ řekla mluvčí Masarykovy univerzityTereza Fojtová.

Koleje Vysokého učení technického(VUT) či Mendelovy univerzity hlásily plný stav už o prázdninách.

„Dostali jsme o 600 přihlášek více než loni. Kapacity byly naplněny už v srpnu, proto jsme nemohli vyhovět všem,“ uvedla Radana Kolčavová, mluvčí VUT, jehož koleje nabízí v Brně nejvíce míst – dokážou ubytovat přes šest tisíc lidí.

Pokud se studenti z vyššího ročníku rozhodnou odejít z „privátu“ na kolej, mají jen malou šanci uspět. Místa totiž přednostně dostávají prváci, kteří se ve městěještě nevyznají.

„V prvním ročníku jsem bydlelana privátu, a abych teď vůbec dostala kolej, musela jsem se ozvat s velkým předstihem. A stejně jsem byla ve stresu,“ podotkla studentka Antonie Králová, která s žádostí o kolej uspěla. „Bydlela jsem v garsonce v Králově Poli, teď ušetřím tisícovku a stále jsme na pokoji dvě,“ dodala.

Právě Královo Pole se podle dat Tomáše Brychty ze společnostiIdeální nájemce, která nájmyv Brně dlouhodobě sleduje, dostalo na úroveň bytů v centru města, jako jsou třeba čtvrti Veveří či Černá Pole.

Pětina brněnských bytů k pronájmu připadne studentům

Studentům proto většinou nezbývá nic jiného než sáhnout hlouběji do kapsy nebo se přestěhovat dál do okrajových částí města. Nájmy totiž stále letí nahoru.

Privát v centru Brna pro čtyři lidi momentálně stojí od 14 do 18 tisíc korun. Jeden student tak zaplatí až 4 500 Kč měsíčně. Pokud by dostal místo na koleji, vytáhne z peněženky méně – od 2 900 do 3 500 korun v návaznosti na velikost pokoje.

Celková kapacita kolejí VUT, Masarykovy i Mendelovy univerzity je více než 13 tisíc míst. Studentů je ale ve městě až pětinásobně víc.

Z dat Tomáše Brychty vyplývá, že 20 procent brněnských bytů k pronájmupřipadne právě studentům.

„Pokud odečteme ty, kteří dostali kolej, a místní, tak se dostaneme na 60 procent studentů, kteří jsou nucení jít na priváty. V Brně se zhruba 70 tisíc bytů pronajímá za účelem bydlení. Kdybychom uvažovali, že na jednom bytě budou bydlet průměrně čtyři, tak pro ně je v současnosti potřeba 14 tisíc bytů,“ vypočítal Brychta.

Z brněnských univerzit reaguje na nedostatek kolejních míst zatím jen Masarykova univerzita. Podle Fojtové by mohly přibýt koleje vedle univerzitního kampusu v Bohunicích. Naopak VUT ve výhledu pěti let zvýšit kapacity neplánuje.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno