Hlavička 2
26.9.2018

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

Autor: Marek Osouch | Zdroj: brno.idnes.cz

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají komunální volby, zmizí desítky uzavírek. Politici tvrdí, že to souvislost nemá.

Přes letní prázdniny bylo Brno jako jedno velké staveniště. Problém měli jak řidiči, tak cestující městskou hromadnou dopravou. Například u tramvají totiž po pravidelné trase jezdily jen dvě linky z jedenácti.

Se startem školního roku se situace zlepšila, řada stavebních pracítotiž skončila. A průjezd bude co nevidět ještě komfortnější. Další desítky uzavírek v Jihomoravském kraji zmizí do komunálních voleb, které se konají o prvním říjnovém víkendu.

 

V závěru tohoto měsíce už řidiče nebude trápit omezení kvůli údržbě mostu nad nádražím v Králově Poli na výpadovce z Brna na sever. A hotová má být i rekonstrukce Ostravské ulice, kde se pracuje na inženýrských sítích.

„Na konci září bude ukončena i uzavírka ulice Králova v Žabovřeskách, kde se řešila oprava kanalizace a vodovodu. Součástí stavby je také obnova vozovky a rekonstrukce chodníků,“ uvedla mluvčí Brněnských vodárena kanalizací Renata Hermanová.

Tlačíme na všechny firmy, aby končily dřív, říká náměstek

A tlak na dřívější dokončení prací je i u dalších staveb, které podle původních plánů měly finišovat až dlouho po volbách. Příkladem je třeba okolí Obilního trhu, kde dělníci místo parovodů usadili horkovody, kvůli čemuž zmizely desítky parkovacích míst. Na mnoha místech jsou díry po výkopech zasypané, už se také asfaltuje či dláždí.

„Teplárny Brno a zhotovitelé staveb vynakládají maximální úsilí, aby byly opravy tepelných rozvodů ukončeny dříve, tedy již v průběhu října, ale v současnosti to nelze ještě upřesnit,“ sdělila mluvčí Tepláren Brno Jiřina Veselá.

A třeba v Běhounské ulici v centru Brna, kde také městská společnost mění své rozvody, se podařilo zrychlit práce o více než dva týdny. Podle údajů na serveru k uzavírkám, který provozuje Ředitelství silnic a dálnic(ŘSD), byla omezení plánovaná až do konce září, hotovo ale bylo už před několika dny.

Podle Richarda Mrázka(ANO), investičního náměstka primátora, ale přímá souvislost s blížícími se volbami není.

„Kdybyste se podívali třeba na původní termín Valchařské ulice, tak jsme tam měli končit až někdy v závěru října nebo v listopadu, práce jsou o měsíc rychlejší. Tlačíme na všechny firmy, aby končily v předtermínu,“ prohlásil Mrázek.

Čtyřka zase pojede až do Obřan

Právě u zmíněné Valchařské dá nicméně vedení městaBrňanům menší předvolební dárek. Tramvajovou linkou čtyři se na konci září poprvé po roce svezou až do Obřan a Maloměřic, dnes totiž spojkončí na Tomkově náměstí.

„Já to neberu jako dárek, ale uzavírky lidi omezují, takže chceme, aby se tyto komplikace co nejdříve odstranily,“ podotkl náměstek.

Dokončenými pracemi se ale teď krátce před volbami rád chlubí. Se stranickým kolegou a primátorem Petrem Vokřálembyl minulý týden veřejně pochválit nově vybudovanou chytrou zastávkuna Moravském náměstí.

Jedna velká investice, která zasáhne tisíce Brňanů, však ještě letos začne. Nicméně až právě po volbách. Jde o dlouhodobě plánovou rekonstrukci Zábrdovické ulice od křižovatky s Cejlem až po Vojenskou nemocnici, včetně mostu přes Svitavu. Mrázek očekává, že se začne ve druhé půli října.

„Podle toho, jak bude končit oprava Valchařské, vybereme termín zahájení Zábrdovické. Jde jen o to, abychom nezpůsobili v tamní části Brna dopravní kolaps. Opakuji: s volbami to žádnou souvislost nemá,“ tvrdí náměstek.

Počet oprav klesne o třetinu

Pracovní kvapík však není vidět jen v Brně, ale i v jeho okolí. Na dálnici D1 mezi Ostrovačicemi a Brnem sice omezení ještě měsíc potrvá, nicméně autav zúžených pruzích se už nenatřásají na starýchpanelech, ale jezdí po novém povrchu.

„Vozidla jezdící protisměrem se 23. září přesunula na část, na které dosud probíhala rekonstrukce. Silničáři teď opraví poslední zbývající pruh,“ vysvětlil mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Zahájení dalších oprav letos není v plánu. Nic nového se už nerozkope ani na dálnici D2, kde se dnes také pracuje. Dalších 20 silnic či mostů dělníci opravili či stihnou dorazit do konce září v městech a obcích v celém kraji.

Mezi nimi je i Tišnov, kde se letos opravovala řada ulic. Černohorská či Riegerova jsou už podle starosty Jiřího Dospíšila (MOST) u konce, stejně tak Olbrachtova. Vedení města tlačí i na další stavební práce – třeba v Brněnské, která má být sice hotová až na konci roku, radnice ale nechce, aby to na uzavřené ulici vypadalo, jako že se tam nic neděje.

„Pracovalo se tam, ale ne podle našich představ. Osobně jsem byl za ředitelem Správy a údržby silnic, který pak sám do Tišnova přijel. Poslední tři týdny už se práce zintenzivnily,“ řekl Dospíšil. „Takto bychom nicméně postupovali bez ohledu na to, že jsou za dva týdny volby,“ doplnil starosta.

V souhrnu ale počet opravovaných silnic v kraji rázem klesne zhruba o třetinu.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno