Hlavička 4
13.10.2017

Řidiči ráno ohrožují žáky před školami. Kvůli nedostatku parkovacích míst

Autor: Jiří Král | Zdroj: brnenskydenik.cz

Desítky aut, které se ve všudypřítomném spěchu a zmatku snaží nalézt místo k zaparkování. Tak vypadá každý všední den ráno u řady brněnských škol. „Neumím si představit poslat dítě do školy samotné, řidiči jsou často bezohlední,“ uvedla Tereza Kratochvílová z Brna-středu, která vodí každý den do školy syna.

Problémů s dopravou u škol si všímají i brněnští strážníci. Každý den dohlížejí na dopravu u jedenácti škol a dvaceti přechodů. Podle mluvčího strážníků Jakuba Ghanema je problém i v chování řidičů. „Někteří rodiče nerespektují dopravní značení, které má svůj důvod. Vjíždí do jednosměrek, na chodník a porušují zákazy zastavení,“ řekl.

Upřednostňují tak podle něj pohodlí svého dítěte před bezpečím jiných školáků.

Rodičů se zastal ředitel základní školy na Slovanském náměstí David Jalový. „Snaží se chovat zodpovědně, jednoduše ale někdy nemají na výběr a chtě nechtě nějaký předpis poruší. Škola sama s tím nic nenadělá. Jediné, co můžeme udělat, je o problému informovat,“ vysvětlil.

Podle ředitelky školy na Mendlově náměstí v Brně Vladimíry Dolenské zhoršuje bezpečnost dětí ve středu Brna i hustá hromadná doprava. „Stavbou nového zábradlí jsme zajistili, aby žáci z aut nevystupovali do silnice, ale museli školu obejít až k přechodu,“ uvedla.

Přesto oceňuje pomoc strážníků, kteří ráno dávají na děti pozor.

U některých škol se situace zlepšila. „V Minské a Lesné ulici se nám podařilo problém efektivně vyřešit ve spolupráci se strážníky změnou dopravního značení," zmínil starosta Brna-severu Martin Maleček.

Podle Ghanema však jednoduchá stavební úprava, či změna značení málokdy stačí. „Školy jsou velmi staré a nejsou připravené na silný provoz. Problémem je hlavně jejich poloha, z hlediska dopravy jsou v současné době špatně dostupné,“ podotkl.

Řešení komplikuje i fakt, že řada rodičů si přeje úplné zamezení příjezdu aut ke škole. Je proto nutné nalézt mezi oběma skupinami kompromis. Podle průzkumu Brna-střed totiž pouze pětina rodičů vozí děti do školy autem.

Ve spolupráci s městskými částmi vytvořilo vedení Brna program bezpečné cesty do škol. Ten pomůže řešit problém parkování změnou dopravního značení a vytvořením nových zastávek Kiss and Ride, které slouží k rychlému nastoupení či vystoupení.

Ty zatím nejsou u žádné brněnské školy. „Navrhujeme postavit dvě zastávky v Bohunicích, dvě v Brně-středu a jednu v Medlánkách. Dopravní značení však plánujeme v příštím roce změnit celkem u čtyřiceti škol,“ ujistila Zuzana Šrámková z brněnského magistrátu.

Copyright 2005-2018 Moderní Brno