Hlavička 4
13.7.2017

Povinná školka? V Brně rodiče nezapsali stovky dětí

Autor: Markéta Chumchalová | Zdroj: brnenskydenik.cz

Kdy je nejlepší čas zapsat dítě do školky? Tuto otázku si pokládají rodiče, jimž končí mateřská dovolená. Některým se ale předškolní docházka nezamlouvá, ačkoliv dětem zákon nově nařizuje jeden rok před školou strávit ve školce.

V Brně k zápisu nepřišlo 776 pětiletých dětí. Tedy asi pětina všech pětiletých. „Nejvíce z nich se nepřišlo v Bystrci, Černých Polích a Židenicích. Data ale nejsou úplná, některé děti mohly získat odklad pro školní docházku, nastoupit do soukromé školky nebo mimo město,“ upozornil náměstek brněnského primátora Petr Hladík.

Zájem pětiletých se například v židenických školkách různil. „Většina dětí z naší spádové oblasti chodí do školky už ve třech nebo čtyřech letech. Pětiletí k nám nastoupí letos jen tři,“ sdělila ředitelka mateřské školy v Šaumannově ulici Dáša Hýblová.

Návštěva školky podle Evy Machourkové z pedagogicko-psychologické poradny Brno dětem dodává sebedůvěru a učí je pracovat v kolektivu. „Za jeden rok je také možné u dětí něco procvičit, pokud jsou v některé oblasti nevyzrálé nebo případně zvážit odklad školní docházky,“ řekla.

v číslech· Pětiletých dětí je v Brně 4006. Většina už ale mateřskou školu navštěvuje.
· K zápisu na poslední povinný rok se jich do školky nedostavilo 776.
· Nejvíce dětí k zápisu nepřišlo v Bystrci, Černých Polích a Židenicích.
· Rodičům nezapsaných dětí hrozí pokuta.

Pokud se ukáže, že děti nenastoupily nikam, rodičům hrozí až pěti tisícová pokuta. Kdo je ale za dohledání dětí zodpovědný, není jasné. „Intenzivně nyní řešíme s ministerstvem školství zřízení orgánu, kde budou spádové školy oznamovat žáky, kteří nepřišli k zápisu a spádová škola neví ani o jiné škole, kde by tak učinili,“ zmínil Hladík.

K povinnému roku se musí přihlásit všechny děti bez výjimky. „A to z důvodu, že si rodiče můžou vybrat z několika variant, která bude pro dítě nejvhodnější. Ať už denní docházku do školky, individuální vzdělávání dítěte, školku v zahraničí nebo přípravnou třídu základní školy, pokud dostaly odklad pro školní docházku,“ vysvětlila mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.

Podle ředitelky brněnské mateřské školy Pomněnky Jitky Pochylé byli i rodiče, kteří děti přihlásili jen na poslední povinný rok, při zápise ochotní. „Přístup rodičů se liší. Někteří by dítě dali do školky i v jednom roce, jiní by je nejraději neposílali vůbec,“ podotkla. Dětem v tamní školce přibudou pětiletí spolužáci tři.

Školka je důležitá třeba podle matky předškoláka Hany Ondřejové. „Děti se naučí, jak vycházet s vrstevníky a také základy etikety třeba při jídle,“ prohlásila žena.

Copyright 2005-2018 Moderní Brno