Hlavička 4
14.7.2017

Plazma místo chemie. Sklo či papír upraví díky vědcům z Brna ekologičtěji

Autor: Růžena Machálková | Zdroj: brnenskydenik.cz

Vyrábět papír či sklo a méně při tom poškozovat planetu mohou lidé díky objevu brněnských vědců. Jeho princip stojí na úpravě látek pomocí plazmy. Na novince pracuje brněnské Regionální centrum pro nízkonákladové plazmové a nanotechnologické povrchové úpravy CEPLANT Masarykovy univerzity spolu s vědci z Francie, Holandska či Německa.

S Francouzi a Holanďany pracují Brňané na vylepšení výroby speciálního papíru, který se používá jako podkladový například pro samolepky. „Při jeho úpravě se používá silikonový olej, který však velmi zatěžuje životní prostředí. Pokud ale před samotnou úpravou papír ošetříme plazmovým výbojem, výrazně snížíme spotřebu oleje,“ vysvětlil výzkumník Dušan Kováčik, který se na projektu podílí.

S německým výzkumným institutem se zase centrum zaměřuje na ekologicky i ekonomicky výhodnější přípravu skla pro další úpravy či barvení. „Sklo se musí před nanášením různých vrstev čistit, což se za normálních okolností dělá chemicky. Ukazuje se však, že je k tomu vhodná i plazma, která je k prostředí šetrnější,“ doplnil Kováčik.

Brněnské centrum se také nově zařadilo k evropské špičce technologických institucí, které díky nejmodernějším technologiím pracují na různých vylepšení v průmyslu.

Copyright 2005-2018 Moderní Brno