Hlavička 4
2.3.2019

Parkování v modrých zónách? Nově pro postižené zdarma až na tři hodiny

Autor: Pavla Hloušková | Zdroj: brnensky.denik.cz

Vlna modrých zón se zatím dál po Brně šířit nebude. Brněnští radní totiž chtějí rezidentní parkování změnit. Vyřešit musí i problematický systém kontrolního softwaru.

K chystaným změnám patří třeba zjednodušení značení. „Když pojedou lidé večer domů, nebudou už přemýšlet nad tím, jakou barvu vidí. Ani já v šeru nepostřehnu, v jaké zóně se zrovna nacházím,“ řekl brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl. Jak přesně chce zóny zjednodušit, zatím neupřesnil.

Na více místech v budoucnu zastaví postižení. „Budu rád, pokud zaparkují absolutně všude po tři hodiny zdarma. Nechápu, proč má člověk zaparkovat na vyhrazeném místě a poté třeba tři sta metrů dojít,“ dodal radní.

Podle Brňana Petra Markuse, který se stará o nepohyblivého otce, může být krok přínos. „Úprava pomůže. Ale každá další změna imobilní lidi také užírá. V případě mého otce má velký vliv na psychiku a bohužel i na jeho chuť žít,“ svěřil se Markus.

Do modrých zón plánuje Kratochvíl přidat také nové druhy míst. „Součástí budou stání typu Kiss and ride nebo takzvané drop zóny, kde lidé vyloží či naloží zavazadla,“ upřesnil radní.

Kromě připravovaných úprav však vedení města stále bojuje se spuštěním ostrého provozu kontroly systému. Ačkoli měl začít včera, museli jej opět odložit. „Objevila se technická chyba u parkovacího automatu,“ zdůvodnil Kratochvíl. S dodavatelem přístrojů chce problém řešit už v pondělí.

Na ostrou kontrolu byli už včera připravení i strážníci. „Přístupy do systému máme, a jakmile se objeví první data, začneme s vyhodnocováním,“ uvedl mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

S prozatímním zastavením šíření zón nesouhlasí třeba zástupci Králova Pole. Často tam hledají parkovací místo řidiči, kteří nechtějí platit za stání v modrých zónách. „Pro obyvatele naší městské části je proto situace stále špatná,“ řekla královopolská starostka Karin Karasová.

Kvůli pomalé přípravě změn současnou koalici kritizuje bývalý náměstek pro dopravu a současný opoziční zastupitel Richard Mrázek. „Zástupci koalice sice slibovali, že udělají něco s rezidentním parkováním, ale zatím do systému ani jednou nezasáhli. Jen tvrdí, že to bude brzy,“ řekl už dřív pro Brněnský deník Rovnost.

Modré zóny
- Systém ostré kontroly rezidentního parkování měl začít platit včera.
- Kvůli technické chybě jednoho z parkovacích automatů jej však museli radní odložit.
- Současně také radní pro dopravu Petr Kratochvíl připravuje změnu rezidentního parkování.
- Nově by mohli postižení lidé parkovat kdekoliv až tři hodiny zdarma.
- Vzniknout můžou i místa pro vyložení či naložení zavazadel.

Copyright 2005-2020 Moderní Brno