Hlavička 2
3.9.2018

O zeleň u silnic se postarají městské části. Bojí se krátké doby na změnu

Autor: Ondřej Kaloud | Zdroj: brnensky.denik.cz

Na jednu ulici přišli sekat trávu dělníci třeba třikrát za měsíc. Každý se postaral jen o část a zbytek nechal. O zeleň se totiž stará několik institucí. Situaci má alespoň částečně zlepšit převod silniční zeleně. Od Brněnských komunikací je dostanou městské části.

Od prvního ledna tak získají do péče třeba pásy mezi chodníkem a silnici či dělící pásy u vozovky. Někteří starostové se bojí, že nestihnou vysoutěžit novou firmu. „Bude to nárůst o asi šestatřicet procent zeleně, o kterou se postáráme. Museli bychom znovu vysoutěžit firmu. Na tak velkou zakázku jsou lhůty několik měsíců. Navíc jsou volby, po kterých následuje doba, kdy se nesejde zastupitelstvo,“ popsal problémy černovický starosta Pavel Blažík.

S velkým nárůstem práce se budou potýkat také v Židenicích. Do správyzískají více než sedmdesát kilometrů. „Výhoda je v tom, že ten kdo uklízí silnici a chodníky, se bude starat i o trávu. Můžeme tak sladit třeba úklid listí s blokovým čištěním,“ zhodnotil židenický místostarosta Petr Kunc.

Kdo se nově postará o zeleň• Od prvního ledna se o pásy silniční zeleně okolo chodníků a vozovek postarají městské části.
• Doposud to dělali zaměstnanci Brněnských komunikací.
• Změna přinese lepší sjednocení úklidu. Třeba při blokových čištěních a hrabání listí.


Také on se ale obává komplikací. „Zatím nemáme všechny podklady a nevíme, kolik dostaneme peněz. Podle toho se rozhodneme, zda vysoutěžíme firmu nebo koupíme stroje, najmeme lidi a budeme se o zeleň starat sami,“ dodal Kunc.

Mezi nejdelší pásy silniční zeleně patří dvě řady zeleně na Nových sadech v Brně-středu. „O získání zeleně jsme dlouho usilovali. Budeme mít na péči přímý vliv. Kvůli množství najdeme novou firmu. Komplikací se nebojíme. Reálně začne tráva růst až v dubnu,“ uvedla místostarostka městské části Jasna Flamiková.

V případě, že by někde nestihli firmu získat, problémy by podle Brněnských komunikací neměly nastat. „Pokud by nastal ojedinělý případ požadavku na odstranění větví kvůli zakrytému dopravnímu značení a příslušná část nebude mít smlouvu ještě uzavřenou, určitě mohou situaci z jejich strany řešit dílčí objednávkou,“ sdělila mluvčí společnosti Vladimíra Navrátilová.

Podle náměstka primátora Richarda Mrázka velké komplikace nehrozí. „První sečení bývá až v dubnu nebo květnu. Městské části, které změnu chtěly, tak budou mít dostatek času. Peníze získají stejné, jako měly dříve Brněnské komunikace. Rozdělíme je v poměru k množství zeleně, kterou obdrží,“ vysvětlil Mrázek.

Návrh ještě musí zastupitelé schválit na svém zasedání, které bude čtvrtého září.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno