Hlavička 3
23.11.2018

Nové vedení Brna se pustilo do rozpočtu na příští rok. Přidává divadlům

Autor: Milada Prokopová | Zdroj: brno.idnes.cz

Městskou kasou v Brně proteče příští rok přes 16 miliard korun, z nich 1,2 miliardy půjde do městských částí a více než pět miliard na investice. Návrh rozpočtu na rok 2019 schválili na svém prvním zasedání noví radní města.

„Díky dobrému vývoji české ekonomiky mohlo město navýšit zdroje o 1,1 miliardy korun. Také mohly být do rozpočtu zapojeny očekávané vyšší daňové výnosy roku 2018 ve výši 650 milionů korun,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková(ODS).

Zároveň však vzrostly o zhruba půl miliardy korun výdaje města, a to vlivem zákonných navýšení platů úředníků, strážníků, příspěvkových organizací a zastupitelů a také tím, že se zvýšily příspěvky městským částem. Ty dostanou v příštím roce přidáno o zhruba 200 milionů korun.

Rozpočet 2019

Příjmy

  • 13 miliard je částka, se kterou Brno počítá, že získá do rozpočtu.

Výdaje

  • 15,2 miliardy chce město utratit.

Rozdíl

  • 2,2 miliardy, o které je více ve výdajích než příjmech, pokryje Brno zejména z dotací EU na investice.

Mezi největší investiční akce patří například stavba velkého městského okruhu nebo přeložka tramvaje v Plotní ulici. Další peníze půjdou na opravu poliklinik v Zahradníkově ulici a na Lesné, na stavbu wellness centra na plaveckém stadionu v Lužánkách nebo na kluziště a kurty pro plážový volejbal na Riviéře.

Více peněz půjde i na kulturu. Navýší se příspěvek pro Centrum experimentálního divadla, pod které patří i Divadlo Husa na provázku, jež si dlouhodobě stěžuje na podfinancování.

„Dohodli jsme se, že peníze zvýšíme oproti letošnímu roku o 11,5 milionu korun, to je 29 procent, což by mělo pokrýt požadavky ředitele Miroslava Oščatky,“ poznamenal náměstek primátorky Tomáš Koláčný(Piráti).

A sedm milionů přidáno na platy dostane i Národní divadlo Brno. Celkové navýšení peněz na Národní divadlo je 12,5 milionu korun, což by mělo podle Koláčného vylepšit situaci, aby nemuselo redukovat operní repertoár.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno