Hlavička 4
3.5.2018

Nové brněnské nádraží se zdá Babišovi drahé, vláda chce informace

Autor: Dominika Hromková | Zdroj: brno.idnes.cz

Vláda v demisi v čele s premiérem Andrejem Babišem zahájila dvoudenní návštěvu Jihomoravského kraje ráno na brněnském hlavním nádraží. Premiér tam prohlásil, že investice 46 miliard do nového železničního uzlu mu přijde moc drahá.

Vedení kraje a Brna si v uplynulých měsících schválili odsunutí nádraží k řece. Definitivní polohu ještě musí schválit vláda, jelikož hlavním investorem stavby bude stát.

„Za 46 miliard nádraží, to je člověk skutečně překvapen tou sumou. Je to rozhodnutí kraje a města a zaplatit to má SŽDC(Správa železniční dopravní cesty - pozn. red.), což je státní organizace. Budeme chtít detailnější informace,“ řekl v Brně Andrej Babiš (ANO). 

„Je v plánu oprava šedesáti nádraží za šest miliard. A tady je jedno nádraží za 46 miliard. Takže se logicky ptám, proč je to tak drahé?“ tázal se premiér.Cenu za přestavbu brněnského železničního uzlu dal do kontrastu s jinými nádražími, které rovněž potřebují opravu. Jako příklad uvedl havířovské a kolínské. Nezdá se mu totiž, že výdaje na nádraží v Brně budou mnohonásobně vyšší než výdaje na několik jiných nádraží dohromady.

Ráno se mu potřebu přesunutí nádraží snažil při prohlídce nástupišť vysvětlit primátor Petr Vokřáls hejtmanem Bohumilem Šimkem(oba také ANO). K Babišově nelibosti mu ani jeden ale nebyl schopen odpovědět, kolik lidí nádraží ročně využije. S odpovědí, že jde o miliony, se nespokojil.

„Ráno jsem nedostal žádné informace, teď jsem dostal rozbor,“ konstatoval premiér v demisi po dopoledním jednání s jihomoravskými radními. S tímto rozborem se teď bude chtít podrobně seznámit.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno