Hlavička 4
26.11.2018

Na Brně-střed bude placeno víc lidí než dřív. Výdaje se zvýší o 2,5 milionu

Autor: Milada Prokopová | Zdroj: brno.idnes.cz

Zastupitelé největší městské části ve středu zvolili nové vedení radnice. Té bude po nejbližší čtyři roky vládnout koalice ODS, ANO a lidovců. Do opozice tak míří Žít Brno a Zelení, kteří byli součástí minulé koalice.

Největší diskuse nastala hned v úvodu ustavující schůze při volbě počtu zastupitelů, kteří budou uvolnění neboli na plný úvazek a za plný plat. Opozici se nelíbilo, že uvolněných bude jedenáct členů, takže se jejich počet zvýší oproti dosavadním devíti o dva. Z pokladny městské části tím ročně odejde na platy o 2,5 milionu korun navíc.

Starostou se stal lídr vítězné ODS, osmačtyřicetiletý architekt a urbanista Vojtěch Mencl, který si vezme na starost rozvoj městské části a kulturu. „Rád bych poděkoval starostovi a radním městské části za práci v uplynulých čtyřech letech,“ uvedl po svém zvolení Mencl.

Ten se však bude s některými bývalými členy rady setkávat, protože se jich obměnila jen část. Například prvním místostarostou se stal dosavadní starosta Martin Landa(nestraník zvolený za ANO), který má v péči životní prostředí.

Na postu místostarostky zůstává Michaela Dumbrovská (KDU-ČSL) a opět má v gesci školství. A zůstává i Martin Schwab (ANO), který se z neuvolněného místostarosty stal místostarostou pro sport na plný úvazek. Novým místostarostou je Roman Kotěra z ODS, kterému zastupitelé svěřili finance městské části.

Mezi zbývajícími šesti radními je například předseda spolku Brno autem Jan Mandát, který kandidoval jako nestraník za ODS. Kontrolnímu výboru bude předsedat Monika Spilková z Pirátů.

Zastupitelé jí dali přednost před společnou nominantkou Zelenýcha Žít BrnoJasnou Flamikovou. Ta pak neuspěla ani při volbě místopředsedkyně. Kluby ANO a ODS totiž podpořily raději kandidátku nejslabší SPD.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno