Hlavička 4
5.12.2018

Mrakodrap u Lužánek si našel své příznivce. O stavbě rozhodnou úředníci

Autor: Klára Vašíčková | Zdroj: brnensky.denik.cz

Desítky nových bytů a parkovacích míst nebo mrakodrap, který naruší klid a zasáhne do okolí? Plánovaná výstavba osmdesátimetrové budovy ve vnitrobloku Lidické, Kotlářské, Bayerovy a Burešovy ulice budí emoce na obou stranách. O petici proti výstavbě, kterou podepsaly zhruba čtyři tisíce lidí, Brněnský deník Rovnost již informoval.

Podpisy se však sbírají i na druhé straně barikády. „Podporuje nás bezmála dva tisíce lidí. Řada z nich jsou vzdělaní lidé nebo odborná veřejnost. Zajímá nás také názor místních,“ sdělila za investora, brněnskou firmu TOMI invest, Veronika Kachlíková.

Osmdesátimetrová budova by svou výškou dominovala okolí lužáneckého parku. Obyvatelé sousedních domů se s ní však nesmíří. „Výstavba naruší klid v okolí. Čekáme na vyjádření památkářů. Mezitím stále sbíráme podpisy, které každým dnem odevzdáme vedení města,“ uvedla obyvatelka Gabriela Stögerová.

Budova s názvem Triangl Tower by byla po AZ Tower a Spielberk Tower B třetí nejvyšší ve městě. Sloužit má podle investora hlavně jako bytový dům. „Byty v Brně znatelně chybí. Chceme také obyvatelům nabídnout možnost využití parkovacích míst, který má projekt pro tyto účely dostatek a ve vnitrobloku vytvořit park. Současný stav nabízí nevzhledné, zanedbané budovy a spoustu zaparkovaných aut,“ dodala Kachlíková.

Snaha o dosažení kompromisu mezi odpůrci a příznivci mrakodrapu není. Stögerová již dříve kritizovala komunikaci a arogantní chování investora, který údajně řekl, že nechá vystěhovat celý blok.

Kachlíková se však proti tomuto tvrzení důrazně ohradila. „Je to lež a šíření poplašné zprávy. Stejně jako tvrzení, že zastavíme vnitroblok. Garáž chceme postavit pod ním, aby zbyla plocha pro zeleň. I proto stavíme do výšky. Budeme sice muset pokácet dva platany, ale zasadíme dvaasedmdesát nových stromů. Chápeme, že naše stavba je kontroverzní, ale je potřeba, aby šlo město dopředu. V současné době máme z třiapadesáti potřebných povolení šestačtyřicet kladných. Žádné záporné stanovisko jsme doposud neobdrželi,“ doplnila jednatelka investiční firmy.

K projektu se nyní vyjadřují dotčené orgány státní správy v územnímu řízení. „Potřebuje všechna vyjádření a stanoviska daná ze zákona. Za Magistrát města Brna posuzuje projekt v této etapě přípravy Odbor územního plánování a rozvoje a Památkový odbor,“ sdělila za brněnský magistrát Zuzana Šrámková.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno