Hlavička 2
6.3.2019

Maturita v Brně zdraží. Kvůli školnému

Autor: Martina Moresová, Adam Košir | Zdroj: brnensky.denik.cz

Padesát tisíc korun za rok platí za vzdělání svých dvou synů na soukromém Gymnáziu Pavla Křížkovského Brňanka Sabina Pavlasová. „Pětadvacet tisíc ročně za studenta není příliš. Moje švagrová platí v Praze o dost víc, dvacet tisíc za měsíc,“ konstatovala.

Seznam brněnských středních škol, kde se platí školné, se od letošního září rozroste o Biskupské gymnázium. Rozhodnutí zpoplatnit studium zdůvodnilo financováním církevního školství. „Nedostáváme tolik dotací jako veřejné školy. Například na opravy budovy si musíme našetřit sami. Pak nám ale nezbývají peníze na vybavení učeben a platy učitelů,“ sdělil ředitel gymnázia Karel Mikula.

Školné v Brně
Biskupské gymnázium zavádí školné od letošního září, rodiče tam zaplatí čtyři tisíce korun ročně.
EKO Gymnázium a Gymná-zium Mojmírovo náměstí zvyšuje stávající školné. Rok studia tam nově vyjde v prvním případě na necelých devatenáct a ve druhém na dvacet tisíc korun.

Školné na Biskupském gymnáziu přijde na čtyři tisíce korun za rok. V některých případech to ale bude méně. Děti z rodin, které pobírají sociální podporu, platit nemusí. Škola uleví i těm rodičům, kteří na ní mají více dětí. „V případě dvou sourozenců zaplatí rodiče za druhého jen dva tisíce. Za třetí a další dítě už neplatí nic,“ popsal Mikula.

Za studium na brněnském Gymnáziu Mojmírovo náměstí zaplatí rodiče studenta od příštího roku místo osmnácti tisíc dvacet tisíc korun ročně. „Církevním školám bohužel neposkytují dotace na mzdy učitelů. Museli jsme to tedy vyřešit tímto způsobem,“ zdůvodnila zástupkyně ředitele Doubravka Matušková.

Za vzdělání si od letoška připlatí také studenti EKO gymnázia ve Starém Lískovci. Rok studia tam podražil o dva tisíce na necelých devatenáct tisíc korun. „Lépe tak pokryjeme provozní náklady a můžeme odměnit šikovné studenty stipendii,“ informoval ředitel Marek Jeleček.

Školné podle Zdeňka Slejšky z informačního centra o vzdělávání EDUin studenty od studia na soukromých středních školách neodrazuje. „Soukromé střední školy už nemají pověst institucí, kde si studenti kupují vzdělání. Ovšem pár takových ještě pořád funguje,“ zamyslel se odborník.

U vysokých škol je to podle Slejšky jinak. „Veřejné univerzity mají v České republice o dost lepší pověst než soukromé,“ upozornil Slejška.

Brněnský student Adam Kučera má zkušenosti se soukromou i státní střední školou. „Přešel jsem ze soukromého gymnázia na státní. Veřejné střední mají podle mě větší prestiž a navíc jsou zadarmo,“ sdělil.

Copyright 2005-2020 Moderní Brno