Hlavička 4
11.8.2018

Malá se při psaní diplomky chovala neeticky, titul jí zůstane, uvedla škola

Autor: Tereza Kučerová | Zdroj: brno.idnes.cz

Etická komise Mendelovy univerzity uznala, že se bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá ve své diplomové práci z roku 2005 na téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků chovala neeticky. Její práce totiž vykazuje v rešeršní části shody významného rozsahu s prací obhájenou na škole o dva roky dříve. Titul jí však škola odebrat už nemůže.

„Taťána Malá (ANO) se dopustila chování, které i v té době bylo považováno za disciplinární přestupek,“ uvedla tisková mluvčí Mendelovy univerzity Jiřina Studenková. 

Dále Malá uvedla, že jednala pod vedením vedoucího diplomové práce. „Je mi velice líto, že se celá situace takto vyhrotila. Za své chyby se omlouvám. Znovu ale opakuji, že jsem nejednala se zlým úmyslem,“ dodala Malá. „V tiskové zprávě, kterou etická komise Mendelovy univerzity vydala, je napsáno, že se jedná o shody v rešeršní části. Hlavní část mé diplomové práce a závěry, které z ní plynou, komise nezpochybnila. Jasně jsem už dříve řekla, že chyby jsem se dopustit mohla, nikoliv jsem však úmyslně neopisovala. Za tím si stojím a nic na svém stanovisku neměním,“ řekla redakci iDNES Taťána Malá. 

„Mendelova univerzita si k případu zadala externí právní posudek, který měl posoudit případné další kroky školy. Z něj vyplynulo, že řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu je možné podle platných právních předpisů pouze ve lhůtě tří let,“ řekla Studenková.

Autorem posudku je expert na správní právo František Korbel, který se v minulosti zabýval složitou otázkou možnosti odebírání titulů na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni.

Nechutná kampaň, tvrdila Malá

Malá zakončila studium na brněnské Mendelově univerzitě v roce 2005 diplomovou prací, kde zkoumala mikroklimatické podmínky v chovu králíků.  Analýza však ukázala, že Malá v práci opisovala. Ta to však odmítá, pouze připustila, že někde zapomněla citaci. 

Nakonec se rozhodla po třinácti dnech odstoupit z postu ministryně spravedlnosti. „Kvůli té kampani, která je na mě vedena, už nechci, aby bylo hnutí dále poškozováno. Ani nově vznikající vláda. Je opravdu potřeba, aby vznikla vláda s důvěrou a já tomu nechci v žádném případě bránit. Nepřiznávám jakoukoli chybu, nebo pochybení, co se týká mých diplomových prací. Doufám, že už tato nechutná kampaň skončí,“ řekla ministryně Malá (podrobnosti v článku Malá rezignuje. Obvinění z plagiátorství považuje za kampaň).

Ještě před tím, než se objevily pochybnosti nad diplomovou prací z Mendelovy univerzity v Brně, čelila Malá kritice, že se dopustila plagiátorství i při psaní další diplomové práce Úprava rodičovských práv a povinností k nezletilému dítěti na dobu po rozvodu na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, kterou obhájila v roce 2011.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno