Hlavička 2
15.3.2019

Krátkodobé zastavení? Klidně i na týden. Řidiči často nerespektují parkování K+R

Autor: Hana Kotoučová | Zdroj: brnensky.denik.cz

Přes sto třicet přestupků porušení značky K+R zaevidovali od začátku února brněnští strážníci. Parkování kiss and ride, které by se dalo přeložit jako polib a jeď, podle nich lidé stále moc nerozumí. „Z kontrol vyplývá, že řidiči často netuší, co značka znamená. Případně ji nerespektují,“ uvedla mluvčí strážníků Tereza Kadrnožková. Strážníci proto posílí kontroly, které se tohoto parkování týkají.

Systém slouží ke krátkodobému zastavení a vystoupení nebo nastoupení lidí. Řidiči místa často najdou třeba u nádraží, škol či přestupních uzlů. „Modelovou situací je, že řidič zastaví na místě K+R v blízkosti školy, dítě vystoupí a odchází do školy, často i za dohledu strážníka,“ řekla Kadrnožková.

Například u míst K+R v Polní ulici strážníci při každé kontrole zjistí asi osm přestupků. Problémy jsou ale i v jiných částech města. „Před jednou základní školou na parkovišti K+R stálo jedno z aut více než týden. Značka tam přitom umožňuje v době od sedmi do osmi ráno a dvou do čtyř odpoledne jen krátkodobé zastavení,“ informovala Kadrnožková.  

Loni a předloni vznikla nová parkovací místa K+R u několika brněnských škol. „Pro zvýšení bezpečnosti ale jsou především u mateřských škol lepší místa s parkovacím kotoučem. Rodiče totiž děti často nejen vysadí, ale také doprovází, takže se zdrží déle než pět minut,“ řekl náměstek primátorky Petr Hladík. Taková parkovací místa vznikla například u mateřských škol v Rybnické nebo Oblé ulici. 

Copyright 2005-2020 Moderní Brno