Hlavička 4
10.4.2018

Investice za čtyřicet milionů: brněnské letiště získalo i nový hasičský speciál

Autor: Petr Uhlíř | Zdroj: brnenskydenik.cz

Speciální letištní zásahové vozidlo mají nově ve výbavě hasiči z brněnského letiště. Stroj, který zástupci kraje a letiště v pondělí odpoledne pokřtili, má zlepšit bezpečnost a připravenost proti požárům. Pořízení hasičského speciálu bylo součástí investic. Ty od loňského listopadu dosáhly čtyřiceti milionů.

Kromě vozu a garáže investovali představitelé společnosti Letiště Brno a.s. do zabezpečení letiště. „Na přibližně dvacet milionů korun vyšlo rozšíření kapacity pásové kontroly, pořízení nových rentgenů a detektorů zakázaných látek. Část peněz jsme získali ze státních fondů,“ uvedl předseda představenstva společnosti Milan Kratina.

Investice se netýkaly jen bezpečnosti, ale také například pohodlí cestujících. „Máme kryté nástupní schody do letadel. Při špatném počasí se tam cestující mohou schovat pod střechu, aby při výstupu nebo nástupu nezmokli,“ sdělila mluvčí brněnského letiště Kateřina Pichalová.

Do letištního autoparku přibyl kromě hasičského vozu také tahač letadel. „Usnadní manipulaci s letadly a zvýší komfort posádek soukromých letadel,“ doplnila Pichalová

Další peníze putovaly na rozvody plynu a vody. V letošním roce plánují představitelé letiště vyřešit odvod splaškových vod. „Chceme zlepšit čističku, nebo se napojíme na městkou infrastrukturu,“ dodal Kratina.

Podle jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka vyčlenilo ministerstvo vnitra půl miliardy korun pro zabezpečení regionálních letišť. „Snahou je dostat letiště na stejnou úroveň zabezpečení, jako má to pražské. Brněnské letiště bude patřit k těm, na kterých začnou práce nejdříve,“ řekl.

Copyright 2005-2019 Moderní Brno