Hlavička 4
6.3.2019

Insolvenční soudce Kozák přišel za zneužití pravomoci definitivně o talár

Autor: Veronika Horáková | Zdroj: brno.idnes.cz

Brněnský soudce Jan Kozák definitivně přišel o práci. Krajský soud v Ostravě totiž v pondělí zamítl jeho odvolání ve věci zneužití pravomoci úřední osoby. Podmíněný trest mu však snížil na 15 měsíců s odkladem na dva roky.

Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Kozák, který byl jako soudce Krajského soudu v Brnědočasně zproštěn funkce, nyní tedy s definitivní platností přišel o talár. „Funkce zaniká ve chvíli, kdy rozhodnutí soudu nabude právní moci,“ podotkl Martin Bačkovský z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

V minulosti přitom Kozák patřil mezi uznávané insolvenční soudce. O pověst však přišel kvůli kontroverzním rozhodnutím. Na starost měl například insolvenci související s kdysi proslulým Oděvním podnikem Prostějov.

Kozák vinu od počátku odmítal, k rozsudku se v pondělí nechtěl vyjádřit. Podle obžaloby se snažil zařadit do insolvenčního řízení vedeného jiným soudcem pohledávku fyzické osoby na 450 tisíc korun, čímž by ji neoprávněně zvýhodnil proti jiným.

Největším trestem bude zákaz souzení, zaznělo v rozsudku

Termín pro přihlašování do insolvenčního řízení končil 31. srpna 2016, Kozák se podle obžaloby spornou pohledávku snažil na podatelně zařadit 7. září. Předstíral, že ji našel ve svém spisu, do kterého prý byla vložena omylem, a chtěl ji datovat právě k 31. srpnu. Podatelna jeho požadavek odmítla.

O totéž se podle obžaloby snažil ještě 13. září v soudní kanceláři, úřednice ale pohledávku přinesla do podatelny, kde jí požadované datum zpětně opět nepotvrdili.

Prvoinstanční soud potrestal Kozáka podmíněným trestem na 15 měsíců s odkladem na tři roky, odvolací soud nyní odklad o rok snížil. „Největším trestem pro něj bude skutečnost, že nebude moci soudit,“ prohlásila při čtení rozsudku soudkyně Renata Gilová.

Kozák, jenž byl odsouzen za zneužití pravomoci úřední osoby, podle verdiktu postupoval v rozporu s povinnostmi soudců, kteří by se měli zdržet jakéhokoliv jednání, jež by mohlo ohrozit důvěru v nezávislé a nestranné jednání soudu.

Podobně soud postupoval také v případě trestu pro advokáta Martina Zvoníčka, na jehož popud soudce podle obžaloby jednal. Za účast ve formě návodu mu soud uložil roční trest podmíněně odložený na dva roky, podle původního rozsudku byl odklad tříletý.

Soudkyně poznamenala, že není nezbytné využít horní polovinu sazby, která je jeden rok až pět let. Zvoníček byl potrestán i zákazem činnosti na dva a půl roku.

Copyright 2005-2020 Moderní Brno